Zaskakujące tłumaczenia nazw stacji metra we Rzymie. Mieszkańcy są w szoku. "Powiedzcie, że to żart"

Metro jest jednym z najwygodniejszych środków transportu dla turystów poruszających się po Rzymie. Jednak w ostatnim czasie mogli oni napotkać na swojej drodze zaskakujący problem. Okazuje się, że tłumaczenia stacji, jakie pojawiły się w sieci, mogą wprowadzać w niemały błąd.

Jak poinformował serwis Roma Today, niedawno na stronie internetowej rzymskiego metra pojawiły się tłumaczenia większości nazw miejscowych stacji. Okazało się jednak, że zostały one przełożone zbyt dosłownie. Włosi nie kryją rozbawienia całą sytuacją, a turyści, cóż - mogą mieć problem z poruszaniem się po mieście

Zobacz wideo Ile kosztują słodycze na lotnisku? Niemało. Oto przykład z Wrocławia

Przetłumaczyli nazwy rzymskiego metra

Najgłośniej zrobiło się na temat nazwy przystanka linii B -  Eur Fermi. Pochodzi ona od nazwiska Enrico Fermiego, włoskiego fizyka i laureata Nagrody Nobla z 1938 roku. Jednak słowo "fermi" oznacza także "zatrzymaj się". Tym sposobem angielskie tłumaczenie brzmi "Eur Stop". 

Znacznie więcej zaskakujących tłumaczeń znalazło się wśród stacji linii A. Przykładowo Porta Furba pochodzi od słowa "formae", średniowiecznego określenia na akwedukty. Tłumacz skomplikował nieco sprawę, dosłownie przekładając "furbo" (sprytny) i "porta" (drzwi). Turyści zatem wysiadają na przystanku "Smart Door". Re di Roma przetłumaczono jako "King of Rome", natomiast Piazza di Spagna (Plac Hiszpański) stało się po prostu... Hiszpanią

Smart door... powiedzcie mi, że to żart

- pisał jeden z internautów na Facebooku.  

Zaskakujące tłumaczenia w Rzymie  

Choć strona może zdezorientować niejednego turystę, to okazuje się, że wcale nie stoją za nią władze Rzymu ani przedsiębiorstwo miejskiego transportu publicznego. Sprawa wywołała niemałe zamieszanie, dlatego też spółka Atac skontaktowała się z autorami z prośbą o podkreślenie nieoficjalnego charakteru witryny.

Jak możemy przeczytać w jednej z zakładek, stanowi ona "niezależny projekt redakcyjny, mający na celu promowanie historii i informacji przydatnych w korzystaniu z rzymskiego metra". Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: