Zima nawiedziła już Tatry. Od kilku dni intensywnie pada śnieg, a Kasprowy Wierch aż tonie w białym puchu

Wszyscy pytali gdzie zima, więc ta nie czekała ani chwili dłużej. Na południu kraju, a dokładniej w Tatrach, od piątkowych godzin porannych mieszkańcy mierzą się z intensywnymi opadami śniegu. Góry zaczynają tonąć w białym puchu, a synoptycy zapowiadają, że to jeszcze nie koniec.

Jak co roku w górach, pierwszy śnieg pojawił się już jesienią. Choć nawet w październiku poprószyło nad Podhalem, to dopiero teraz można poczuć prawdziwe nadejście zimy. Śnieg pada od samego rana i jest na tyle intensywny, że pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu mierzy już 45 centymetrów. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia dla wielu południowych powiatów. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego śnieg jest biały, a lód jest przeźroczysty i dlaczego lekarstwa są niedobre?

Zima uderzyła w Tatry i okolice. Tatrzańscy przewodnicy odradzają wychodzenia na szlaki

W Tatrach nastała zima. Śnieg zasypał już okolicę, a na terenie górskich szlaków obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu od rana spadło już 45 cm śniegu. Synoptycy twierdzą, że to jeszcze nie koniec. Na tatrzańskich szczytach może spaść kolejne 40-45 cm białego puchu.

Na oficjalnej stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) możemy przeczytać, że na szlakach zalega świeży śnieg, przez co warunki do wędrówek są znacznie utrudnione, a nawet niebezpieczne. Na niżej położonych szlakach, gdzie już także zaczyna zalegać śnieg, tuż pod białym puchem znajduje się błoto i liczne kałuże. W takich warunkach nietrudno o kontuzję. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że intensywne opady śniegu i silny wiatr przyczynią się, do podniesienia zagrożenia lawinowego do drugiego stopnia. 

Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. [...] Przejście niektórych szlaków w piętrze kosodrzewiny jest utrudnione z powodu obciążonych śniegiem gałęzi, które kładą się na szlak

- czytamy na stronie tpn.pl. Jeśli wybieramy się w Tatry, warto na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe i ostrzeżenia IMGW. 

Ważne informacje dla turystów w Tatrach. O tym należy pamiętać

Wszyscy ci, którzy wybierają się na górskie szlaki, w trosce o własne bezpieczeństwo powinni zabrać ze sobą dodatkową czapkę i parę rękawiczek, ciepły napój w termosie, wysokowęglowodanowe przekąski, naładowanego powerbanka i kabel ładujący do telefonu oraz mapę. Warto również zapisać sobie w telefonie numery alarmowe. 

Warto wiedzieć, że do 18 listopada 2023, z powodu remontu, zamknięte jest schronisko "Murowaniec"  na Hali Gąsienicowej. Schronisko na Hali Kondratowej jest również wyłączone z użytku do odwołania. Dodatkowo hotel górski "Kalatówki" jest zamknięty od 12 listopada do 16 grudnia 2023. Jedynie od godziny 9 do godziny 16 czynny jest bufet. W razie potrzeby noclegu należy kierować się do innych schronisk. 

Więcej o: