Wyjątkowa lista polskich obiektów w skali Europy i świata. Który jest najpiękniejszy, który najwyższy, a który najnowocześniejszy?

Zastanawiałeś się kiedyś, który budynek w Polsce jest najwyższy, która stacja warszawskiego metra jest najładniejsza i jak krzyżacki zamek w Malborku wypada na tle innych średniowiecznych twierdz w Europie? W tym artykule przedstawiamy listę wyjątkowych i ciekawych miejsc w Polsce, które wyróżniają się na tle świata.

Z okazji Święta Niepodległości, twórca tiktokowy Wit (@witk) opublikował wideo, w którym przedstawia najbardziej wyjątkowe budynki i obiekty w Polsce. Cała lista jest jednak niezwykle długa, a filmik trwa niemalże 10 minut. My wybraliśmy najciekawsze z przedstawionych miejsc. Widziałeś wszystkie na żywo? Jeśli nie, pora to zmienić. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Daniel Martyniuk odkrył w sobie nowy talent. Wygryzie Zenka?

Te budynki w Polsce są "naj". Największe, najładniejsze, najnowocześniejsze

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce mamy wiele ciekawych i wyjątkowych w skali Europy i świata obiektów. Niezależnie od tego, czy są to nowoczesne biurowce, zabytkowe budowle, czy góry i parki narodowe, wiele z nich może pochwalić się jakimś zaszczytnym tytułem. Jak więc wygląda lista, którą tiktoker Wit zaprezentował na swoi profilu?

 • Varso Tower - z wysokością 310 metrów zalicza się jako najwyższy budynek w UE i w Europie poza Rosją.
 • Zamek krzyżacki w Malborku - to nie tylko największy zamek na świecie, ale i największa na świecie budowla wykonana z cegły.
 • Orientarium w Łodzi - otworzone w 2022 roku Orientarium to najnowocześniejszy w Europie kompleks hodowlany poświęcony florze i faunie Azji południowo-wschodniej. Co więcej, uważa się, że to najlepszy tego typu obiekt na świecie.
 • Twierdza Modlin - drugi najdłuższy budynek na świecie i najdłuższy budynek w Europie.
 • Latarnia morska w Świnoujściu - najwyższa na świecie ceglana latarnia morska.
 • Dworzec Łódź Fabryczna - trzeci największy dworzec kolejowy w Europie i zdecydowanie jeden z najbardziej nowoczesnych.
 • Filharmonia Szczecińska - budynek ten wygrał konkurs na najpiękniejszy budynek Europy i jest dumą mieszkańców Szczecina.
 • Hotel Gołębiewski w Pobierowie - największy hotel w Europie.
 • Stacja metra Plac Wilsona - choć Warszawiacy widzą ją na co dzień, to nie zdają sobie sprawy, że stacja ta uzyskała tytuł najpiękniejszej stacji metra na świecie.
 • Żuraw w Gdańsku - najstarszy i największy (zachowany do dziś) średniowieczny dźwig portowy.
 • Fontanna na rynku Manufaktury w Łodzi - miejsce zabaw dzieci i jednocześnie najdłuższa fontanna w całej Europie. 

Lista zdaje się jednak nie mieć końca. Wit mówi również o najwyższym drewnianym rollercoasterze, najwyższym i najszybszym watercoasterze na świecie (oba obiekty znajdziemy w Zatorze w Energylandii), a także o największym na świecie grabowym labiryncie (Ogrody Hortulusa w Dobrzycy), czy innych ważnych i wyjątkowych obiektach. Warto odwiedzić wszystkie przynajmniej raz.

Co z naturą? Na liście znalazły się również tereny zielone

Choć większość miejsc na liście zajmują budynki i inne obiekty wybudowane przez człowieka, to nie zabrakło w całym zestawieniu także tego, co stworzyła sama natura. Jak się okazuje, ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym na terenie Łeby są największym pasem wydm ruchomych w całej Europie. Choć na miejsce czeka nas długa trasa przez las, a następnie wspinaczka po piaskowej górze, to dla tych widoków zdecydowanie warto.

Jakie jeszcze rekordy pobiła polska natura? Otóż Puszcza Białowieska jest najstarszym lasem pierwotnym w Europie, gdzie nie ma śladów obecności człowieka. Żyją tam również żubry, czyli największe ssaki lądowe Europy. Z kolei Góry Świętokrzyskie to najstarszy łańcuch górski na starym kontynencie. Polacy mogą pochwalić się także największym podziemnym wodospadem w Europie. Znajduje się on w kopalni w Złotym Stoku. Góry Stołowe zaś, to jedyne w pełni góry płytowe na całym kontynencie. Jak widać, mamy czym się pochwalić przed turystami z całego świata.

Więcej o: