Te tajemnicze budowle w polskim mieście zaskakują turystów. "Dziwne i niezwykłe"

W samym sercu jednego z miast w zachodniej części Polski znajdują się tajemnicze budowle. Ich historia nie jest jasna. Właściwie trudno dokładnie oszacować nawet to, z jakiego okresu pochodzą. Okazuje się bowiem, że mogą być znacznie starsze, niż dotychczas sądzono.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nietypowe zdobienia, zagadkowa nazwa. Od samego początku tajemnicze Kamienice Śledziowe, nazywane także Śledziówkami, które znajdują się w Legnicy, wzbudzają zainteresowanie nie tylko turystów, ale i samych mieszkańców. Jaką kryją tajemnicę?

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Zagadkowe budowle w sercu polskiego miasta od lat wzbudzają ciekawość

W samym sercu malowniczej Legnicy, znajdującej się w województwie śląskim, na Równinie Legnickiej, można trafić na osiem tajemniczych budowli. Kamienice Śledziowe, nazywane także Śledziówkami od lat wzbudzają zainteresowanie nie tylko turystów, ale i samych mieszkańców. Ich historia nie jest bowiem do końca jasna. Wiadomo, że jest to zespół ośmiu trzykondygnacyjnych kamienic zlokalizowany w samym centrum miasta, tuż przy Starym Ratuszu.

Pierwsza wzmianka pojawiła się o nich w źródłach z 1574 roku. Okazuje się jednak, że mogą być one znacznie starsze niż dotychczas sądzono. Tajemnicza aura, która się nad nimi unosi, wiele osób intryguje. "Lubię te budynki. Widziałem je tylko raz w życiu, ale mają coś w sobie. Takie dziwne, ale i niezwykłe" - napisał jeden z internautów w mediach społecznościowych. 

Nietypowe kamieniczki mogą być znacznie starsze niż dotychczas przypuszczano 

Do niedawna historycy datowali początki kamieniczek na XVI wiek. Okazuje się jednak, że mogą być znacznie starsze niż sądzono. Zdaniem niektórych badaczy historia legnickich budowli sięga jeszcze czasów średniowiecznych. - Dzisiejsze renesansowe kamieniczki miały powstać na fundamentach starej gotyckiej zabudowy Legnicy, która istniała kilka wieków wcześniej. Pozostałości po średniowiecznych budynkach można zaobserwować na niższych kondygnacjach budowli - podaje portal WP. 

Ponadto kamieniczki zwracają uwagę mieszkańców i turystów nie tylko niezwykłymi zdobieniami i niejednorodnymi stylami architektonicznymi. Czymś, na co należy zwrócić szczególną uwagę, jest sgraffito z wizerunkami książęcych herbów, które zdobią dwie środkowe kamienice. Technika ta pozwala na wykonywanie niezwykle precyzyjnych i misternych ornamentów sprawiających wrażenie wykonanych ze złota.

Kolejnym istotnym elementem, który znajduje się w centralnym punkcie jednej ze środkowych kamienic, jest medalion z tarczą herbową księstwa legnicko-brzeskiego. Po obu stronach herbu znajdują się kolejne dwa medaliony - jeden przedstawia mężczyznę z profilu, a drugi kobietę. Wciąż nie wiadomo kim są te postacie. 

Więcej o: