"Polski Dubaj" i nie tylko. Te niezwykłe plaże w Polsce zapierają dech w piersi

Są długie, piaszczyste i szerokie, a spacer nimi przypomina przechadzkę w chmurach. Mogłoby się wydawać, że dla takich doznań należy odwiedzić portugalski region Algarve, który słynie z najpiękniejszych plaż w Europie. Tymczasem w naszym kraju również nie brakuje tego typu miejsc.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Białe lub złote, spokojne i te nieco bardziej egzotyczne - mogłoby się wydawać, że plaże w naszym kraju są monotonne - a w rzeczywistości potrafią zaskoczyć turystów swoją różnorodnością. Pośród takiego szerokiego wachlarza każdy powinien znaleźć idealne miejsce dla siebie. Dla ułatwienia wyboru sporządziliśmy subiektywny ranking trzech najpiękniejszych plaż w Polsce. Niektóre potrafią zaskakiwać. 

Zobacz wideo Niedopałki są wszędzie. Zadbajmy o plaże bez petów

"Polski Dubaj" zapiera dech w piersi i zachwyca turystów

- Byłam w tylu miejscowościach nadmorskich, ale tu w Jarosławcu jest najpiękniejsza okolica i najpiękniejsza plaża - napisała jedna z internautek na portalu X (dawnym Twitterze). Trudno się z tym nie zgodzić; plaża w Jarosławcu rzeczywiście zaskakuje. Nie bez powodu nazywana jest również "polskim Dubajem". 

Aspektem wyróżniającym to miejsce spośród innych z pewnością jest fakt, że jest to największa sztuczna plaża w Europie. Powstała dzięki refulacji, czyli dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu - oraz budowie ogromnych granitowych "ramion" utrzymujących piasek. "Polski Dubaj" ma prawie 5 hektarów powierzchni, a łączny koszt inwestycji wyniósł aż 170 mln zł. Szerokie, piaszczyste wybrzeże co roku zachwyca rzeszę turystów, którzy tu przyjeżdżają. 

 

Ta plaża poszerza się sama, w sposób naturalny 

Kolejną plażą w Polsce, która skradła serca turystów, jest plaża w Świnoujściu. Sam spacer po okolicy dla wielu może być prawdziwym ukojeniem; nasyceniem się szumem fal, brakiem tłumów i szerokim, piaszczystym obszarem. Plaża w Świnoujściu w niektórych miejscach sięga bowiem nawet 200 metrów. Co ciekawe, poszerza się ona sama, w sposób naturalny. Na tym odcinku morze "cofa się", a piasku w nadmorskim pasie regularnie przybywa. Miejsce to może również poszczycić się wyjątkową czystością. Plaża sprzątana jest bowiem raz dziennie - i nie chodzi tylko o wynoszenie śmieci, ale i o przesiewanie piasku przy pomocy specjalistycznej maszyny. 

Piaszczysta, szeroka i czysta - ta plaża jest rajem dla turystów

Na ostatnim miejscu w rankingu znalazła się plaża, która jest uznawana za magnes przyciągający turystów do malowniczego Kołobrzegu. Szeroka, piaszczysta i czysta - tymi trzema przymiotnikami najprościej można by ją scharakteryzować. Co ciekawe, jak podaje Magazyn Travelist, w sezonie letnim na kołobrzeskiej plaży wyznaczane są 3 kąpieliska: Plaża Centralna o długości prawie 400 m i szerokości do 90 m oraz Plaża Zachodnia i Plaża Wschodnia. Każde z nich wyróżnia się czymś wyjątkowym i przyciąga podróżnych. Urok okolicy sprawia, że można tu spacerować o każdej porze roku - choć zapewne większość turystów wybierze letnią porę. 

Więcej o: