Poznaj kurort w stylu retro, zgodny z wizją słynnego architekta. To magiczna perełka w sercu Alp

Zamiast po raz kolejny wydawać fortunę na zimowy wyjazd na Podhale, warto poznać nieco dalsze zakątki Europy. Avoriaz to francuski kurort w stylu retro zaprojektowany przez samego guru modernistów Le Corbusiera. To tutaj poczujesz bajkowy klimat, zobaczysz ośnieżone szczyty Alp i odpoczniesz, korzystając z wielu atrakcji.

Przed nami najchłodniejsze miesiące roku, co za tym idzie święta, zima i ferie. Czas wolny warto jednak wcześniej zaplanować. Francuski kurort w stylu retro poleca się na niezapomniane zimowe wojaże. To właśnie w tym malowniczym zakątku Alp podziwiać możemy bajkową architekturę, surową naturę i co najważniejsze mamy możliwość skorzystania z uroków długich tras narciarskich. 

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Poznaj zimowy kurort Avoriaz - francuską perełkę w sercu Alp

Jeśli szukasz idealnego miejsca na zimowy wyjazd lub długich, malowniczych tras narciarskich, francuski kurort Avoriaz z pewnością cię zainteresuje. Ta bajkowa perełka to działo słynnego architekta szwajcarskiego pochodzenia - Le Corbusiera. Nic więc dziwnego, że budynki idealnie wpasowują się w klimat Alp oraz okolicznej natury. Avoriaz w latach 1973-1993 było organizatorem i gospodarzem, elitarnego "Festival International du film fantastique d’Avoriaz"- festiwalu filmowego poświęconego głównie science fiction i horrorom, który miał przyciągnąć tu europejską socjetę. Główną nagrodę w pierwszej edycji zajął "Duel" pełnometrażowy debiut Stevena Spielberga.

Odwiedzając Avoriaz możemy liczyć na prawdziwą przygodę w malowniczym otoczeniu. Szczególne wrażenie robią wielopiętrowe pensjonaty, przypominające kryte drewnem cedrowym wieżowce, zaprojektowane przez samego mistrza w latach 60. XX w. Miejsce słynie jednak nie tylko z architektury, ale także świetnego systemu wyciągów. Atrakcja numer jedne są rozległe trasy podzielone na cztery sektory: Lindaret, Haut-Forts, Fornet i Super Morzine. Warto dodać, że sam kurort został wybudowany na półce skalnej, a właściwie nad urwiskiem płaskowyżu na wysokości 1800 m n.p.m. 

Avoriaz - kurort dla elit i miłośników niepowtarzalnego klimatu 

Oprócz sportów zimowych Avoriaz jest także centrum trekkingu, golfa, VTT (kolarstwo górskie) i innych aktywności na świeżym powietrzu w okresie letnim. To jednak zimą, w anturażu mrozu i śniegu jest tutaj najpiękniej. Warto dodać, że miejsce jest też najwyżej położoną stacją oraz centralnym punktem Portes du Soleil. Co ciekawe ruch samochodowy jest tutaj całkowicie zabroniony - poruszać się można jedynie pieszo, nartami lub zaprzęgami konnymi, co dodatkowo podkreśla niesamowity klimat i nie zakłóca alpejskich widoków

 

Poza snowparkami w Les Crosets oraz Areal w La Chapelle ośrodek Avoriaz może pochwalić się pierwszym, ekologicznym snowparkiem "The Stash". Na miejscu wszystkie przeszkody, skocznie itp. wykonano z drewna - nie zobaczymy tu więc kolorowych reklam, plastikowych ramp i całej palety neonowych barw. Wszystko jest spójne z otoczeniem. Francuski kurort warto odwiedzić, chociażby dla samych widoków, których tutaj nie brakuje. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: