Nie masz pomysłu na jesienny weekend? Nie siedź w domu. Wybierz się do polskiego Stonehenge

W Polsce nie brakuje wyjątkowych, tajemniczych miejsc. Jesienna aura zdecydowanie sprzyja ich odwiedzaniu. Jednym z miejsc, które trzeba odwiedzić jeszcze tej jesieni, jest polskie Stonehenge. Gdzie znajduje się ten unikat na skalę Polski i jak do niego dotrzeć? Odpowiadamy.

Choć pogoda za oknem nie rozpieszcza, nie warto siedzieć w domu. Jesień to doskonała pora na małe i duże wycieczki. Aura sprzyja szczególnie odwiedzaniu nietypowych, wręcz osobliwych miejsc. Tej jesieni koniecznie musicie odwiedzić polski Stonehenge.

Zobacz wideo Zuzanna Rudzińska-Bluszcz: Instytucje takie jak Lasy Państwowe czy Wody Polskie wymagają rekonstrukcji

Polski Stonehenge - wyjątkowa atrakcja. Niewiele osób o niej słyszało

Stonehenge to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie. Nie wszyscy wiedzą jednak, że nie musimy wydawać kroci na bilety lotnicze, bo odpowiednik tej atrakcji mamy w swoim kraju. Gdzie zatem znajduje się polskie Stonehenge? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Ta nieodkryta atrakcja znajduje się na terenie Nadleśnictwa Czersk. Położona jest w województwie pomorskim, w połowie drogi między Bydgoszczą a Gdańskiem we wsi Odry. Z badań wynika, że tajemnicze kręgi przypominające Stonehenge, są grobowcem rodzinnym plemiona Gotów, które zamieszkiwało tę ziemię w I i II w n.e.  

Co ciekawe, znajduje się tu 12 kręgów o różnej wielkości. Najmniejszy z nich ma średnicę 15 metrów, a największy osiąga 33 metry. Na terenie parku znajdują się również kurhany, czyli starożytne mogiły w kształcie usypanego kopca. 

Gdzie pojechać w weekend? Lasy Państwowe zachęcają do odwiedzin polskiego Stonehenge 

Brak pomysłu na weekend? To może kamienne kręgi Gotów sprzed 2 tysięcy lat? Unikatowy zabytek tej już od prastarych czasów nieobecnej na naszych ziemiach kultury podziwiać można w Nadleśnictwie Czersk, RDLP w Toruniu. Kurhany i kręgi oraz rosnące na nich 73 gatunki naskalnych porostów (między innymi) chroni rezerwat, doskonale przystosowany do przyjęcia gości na krótkim, krajoznawczym wypadzie

- zachęcają Lasy Państwowe w mediach społecznościowych. 

Jak czytamy na Facebooku, warto również wybrać się nie tylko na przejażdżkę rowerową lub spacer po rezerwacie z tajemniczymi kręgami, ale też do pobliskiego muzeum. Taka jednodniowa wycieczka będzie ciekawą lekcją historii na świeżym powietrzu.  

Więcej o: