Kalendarzowa zima - kiedy wypada? Prognoza pogody i przydatny zimowy poradnik dla kierowców

Kalendarzowa zima oznacza początek nowego sezonu. Czy otuli nas biała warstwa śniegu, czy będzie to raczej okres na kalosze i parasole? Już teraz sprawdź prognozy długoterminowe i garść przydatnych porad dla kierowców.

Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima w 2023 roku? 

 Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima? Tegoroczna zimowa kartka w kalendarzu pokrywa się z początkiem astronomicznej zimy i wypada dokładnie w piątek 22 grudnia. A jak długo trzeba będzie czekać na przyjście wiosny? Zima kalendarzowa zawsze trwa trzy miesiące i kończy się zawsze tego samego dnia, czyli 21 mara. Czy pierwszy dzień zimy przyniesie ze sobą zmianę pogody? Sprawdź prognozę długoterminową na kolejne trzy miesiące. 

Początek zimy - prognoza długoterminowa na grudzień 

Grudniowa pogoda w Polsce będzie oznaczała niskie temperatury od -1°C do 2°C. Trzeba będzie pożegnać jesienne płaszcze i lekkie trzewiki na rzecz konkretnej ochrony przed mrozem. Początek zimy przyniesie ze sobą też typowo śnieżną aurę. Oprócz śniegu sporadycznie pojawi się też deszcz, który może trwać od trzech do ośmiu dni.  

Zobacz wideo Jak stoki przetrwały trudny sezon narciarski? "Inflacja zaważyła na przepustowości", "Koszty mocno wzrosły "

Kalendarzowa zima - kiedy przyjdą prawdziwe przymrozki? Pogoda na styczeń  

W styczniu termometry wskażą od -4°C do 0°C. Pomimo kilku deszczowych dni, nie będzie pluchy, tylko biały puch. Na porządku dziennym będzie sprzęt do odśnieżania samochodów i chodników, a do tej pory marginalizowane rękawiczki, staną się kluczową częścią garderoby.   

Kalendarzowa zima. Co nas czeka w lutym? 

Luty będzie już nieco cieplejszy. Przewidywana temperatura to przedział w granicach od -3°C do 2°C. Przed planowanym wyjazdem na zimową wycieczkę warto przejrzeć zimowe wyposażenie samochodu.

Pierwszy dzień zimy - kiedy zaplanować wymianę opon? 

Zdecydowanie nie warto czekać z tą decyzją do pierwszych płatków śniegu, astronomiczna zima i szybko zmieniające się warunki pogodowe potrafią zaskoczyć. Przyjmuje się, że wymiana opon na zimowe powinno nastąpić wraz ze spadkiem temperatury poniżej 7° C. Wraz z końcówką października i początkiem listopada należy umówić się na wymianę, później należy pamiętać, aby raz w miesiącu sprawdzić ciśnienie we wszystkich czterech oponach. 

1 dzień zimy - co warto mieć w samochodzie? 

Zimowe wycieczki na święta, czy ferie, a nawet codzienna trasa do pracy wymaga odpowiedniego przygotowania. 1 dzień zimy oznacza, że powinniśmy doposażyć auto w następujące dodatki: 

 • zmiotka, 
 • preparat do odmrażania szyb,  
 • zimowy płyn do spryskiwaczy, 
 • kable rozruchowe, 
 • zapalniczka, 
 • łańcuchy śniegowe (na dłuższe trasy), 
 • papierowa mapa, 
 • koc. 

Kiedy jest zima? Czy wiesz, jak wyjść z poślizgu? 

Poślizg oznacza utratę przyczepności przez przynajmniej dwa koła, o co kiedy jest zima nietrudno. Kilka poniższych kroków pomoże Ci wyjść z trudnej sytuacji na drodze.

Zima i trzy zasady bezpieczeństwa: 

 • Puść hamulec, aby auto mogło odzyskać sterowność.
 • Skręć kierownicą w stronę, w którą zarzuca tył samochodu i lekko dodaj gazu, aby koła mogły odzyskać prostą linię. W przypadku, gdy to samo stanie się w drugą stronę, powtórz skręt według powyżej zasady: zawsze tam, gdzie tył samochodu.
 • Hamuj silnikiem, wystarczy zdjąć nogę z gazu. Następnie wciśnij sprzęgło i zredukuj bieg, w kolejnym kroku ponownie puść sprzęgło i zacznij hamować silnikiem na niskim biegu.  

Zobacz też: Ciekawe miejsca na Słowacji do 100 km od granicy. Pomysły na jednodniową wycieczkę lub weekend pełen wrażeń

Więcej o: