Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima? Tegoroczna zimowa kartka w kalendarzu pokrywa się z początkiem astronomicznej zimy i wypada dokładnie w piątek 22 grudnia. A jak długo trzeba będzie czekać na przyjście wiosny? Zima kalendarzowa zawsze trwa trzy miesiące i kończy się zawsze tego samego dnia, czyli 21 mara. Czy pierwszy dzień zimy przyniesie ze sobą zmianę pogody? Sprawdź prognozę długoterminową na kolejne trzy miesiące.
Grudniowa pogoda w Polsce będzie oznaczała niskie temperatury od -1°C do 2°C. Trzeba będzie pożegnać jesienne płaszcze i lekkie trzewiki na rzecz konkretnej ochrony przed mrozem. Początek zimy przyniesie ze sobą też typowo śnieżną aurę. Oprócz śniegu sporadycznie pojawi się też deszcz, który może trwać od trzech do ośmiu dni.
W styczniu termometry wskażą od -4°C do 0°C. Pomimo kilku deszczowych dni, nie będzie pluchy, tylko biały puch. Na porządku dziennym będzie sprzęt do odśnieżania samochodów i chodników, a do tej pory marginalizowane rękawiczki, staną się kluczową częścią garderoby.
Luty będzie już nieco cieplejszy. Przewidywana temperatura to przedział w granicach od -3°C do 2°C. Przed planowanym wyjazdem na zimową wycieczkę warto przejrzeć zimowe wyposażenie samochodu.
Zdecydowanie nie warto czekać z tą decyzją do pierwszych płatków śniegu, astronomiczna zima i szybko zmieniające się warunki pogodowe potrafią zaskoczyć. Przyjmuje się, że wymiana opon na zimowe powinno nastąpić wraz ze spadkiem temperatury poniżej 7° C. Wraz z końcówką października i początkiem listopada należy umówić się na wymianę, później należy pamiętać, aby raz w miesiącu sprawdzić ciśnienie we wszystkich czterech oponach.
Zimowe wycieczki na święta, czy ferie, a nawet codzienna trasa do pracy wymaga odpowiedniego przygotowania. 1 dzień zimy oznacza, że powinniśmy doposażyć auto w następujące dodatki:
Poślizg oznacza utratę przyczepności przez przynajmniej dwa koła, o co kiedy jest zima nietrudno. Kilka poniższych kroków pomoże Ci wyjść z trudnej sytuacji na drodze.
Zima i trzy zasady bezpieczeństwa:
Zobacz też: Ciekawe miejsca na Słowacji do 100 km od granicy. Pomysły na jednodniową wycieczkę lub weekend pełen wrażeń