Przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień w roku. Kiedy wypada i jak przetrwać gorszy okres?

Przesilenie zimowe to wyjątkowy czas, kiedy słońce ma do pokonania najkrótszą drogę po niebie. Najkrótszy dzień i najdłuższa noc rozpoczyna szczególny okres, który może mieć negatywne skutki dla zdrowia.

Co to jest przesilenie zimowe? Czas na astronomiczną zimę 

Przesilenie zimowe wyznacza początek astronomicznej zimy, która trwa aż do momentu równonocy wiosennej (od 21 lub 22 grudnia do 19, 20 lub 21 marca). Wraz z początkiem astronomicznej zimy podczas przesilenia wypada najkrótszy dzień roku, który trwa maksymalnie od 7 do 8 godzin. Szybko zapadająca ciemność oraz kapryśna pogoda mają wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Kiedy jest przesilenie zimowe w tym roku i jak rozpoznać moment, w którym warto skupić się na sobie i swoich potrzebach? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kiedy jest przesilenie zimowe w 2023 roku? 

Kiedy jest przesilenie zimowe w tym roku? Warto wiedzieć, że najkrótszy dzień w roku 2023 wypada pod koniec tygodnia, w piątek 22 grudnia 2023. Zimowe przesilenie może negatywnie na nas wpływać. Co to oznacza i jak się przygotować?  

Przesilenie zimowe - objawy. Na co zwrócić uwagę? 

Przesilenie zimowe nie jest jedynie zjawiskiem astronomicznym. Psychologia tym mianem określa też stan przytłoczenia psychicznego, które manifestuje się w określony sposób. Typowe objawy przesilenia zimowego to:

 • znużenie, 
 • ospałość, 
 • zniechęcenie, 
 • pogorszenie nastroju, 
 • rozdrażnienie, 
 • ból mięśni, 
 • spadek libido, 
 • brak sił, 
 • zawroty głowy.

Złe samopoczucie przekłada się na mniejszą odporność organizmu, dlatego to właśnie w okresie jesienno-zimowym jesteśmy bardziej narażeni na infekcje. Co więcej, u części osób może rozwinąć się tzw. depresja sezonowa, z którą będą mierzyć się aż do okresu wiosenno-letniego. Gdy negatywnie wpływa na nas zmiana pory roku, możemy odczuwać: poczucie smutku, stany lękowe, brak radości z życia, niepokój.

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Przesilenie zimowe: jak zadbać o siebie? 

Wiemy już kiedy jest przesilenie zimowe, warto także dowiedzieć się, jak można lepiej zadbać o siebie w jego trakcie:

 • Wszelkie aktywności warto przenieść na czas, kiedy za oknem jeszcze świeci słońce. Szczególnie z pracą nie należy czekać do wieczora. 
 • Nawet przy niesprzyjającej aurze warto wybrać się na spacer, dotleniony mózg zupełnie inaczej pracuje, a ruch to prosta droga do endorfin. 
 • Urlop lub odpoczynek w domowym zaciszu pomoże pozbyć się codziennych stresów, przez co być może poczujemy się lepiej. 
 • Niewielka ilość słońca oznacza, że czas na suplementację witaminy D.

Kiedy skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarza? Przedłużający się spadek nastroju, stany lękowe, czy wszechogarniające uczucie smutku, które utrudnia nam codzienne funkcjonowanie to znak, że warto wybrać się na spotkanie z psychologiem lub umówić wizytę u psychiatry.

Przesilenie zimowe. Słowianie i ich wierzenia 

Na koniec warto pamiętać też o tym, że depresja sezonowa to powszechne zjawisko i wcale nie jesteśmy w tym odosobnieni. Złe samopoczucie w trakcie przesilenia zimowego, nie jest też wymysłem dzisiejszych czasów. Słowianie, których życie było podporządkowane zmianom pór roku, celebrowali dzień przesilenia zimowego jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością. Nasi przodkowie byli przekonani, że to tylko trudny etap, który ma swój początek i koniec. Myśl o stanie przejściowym może pomóc w walce z obniżonym nastrojem i złym samopoczuciem. 

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Czechach do 100 km od granicy. Mało znane perełki i popularne miejsca u naszych sąsiadów

Więcej o: