Czechy wprowadzają kontrole graniczne ze Słowacją. Polska też. "Jest to środek niezbędny"

Od północy w środę w Czechach zostaną wprowadzone wyrywkowe kontrole na granicy ze Słowacją. Działania są koordynowane z Polską i mają na celu ograniczenie nielegalnych migracji i przemytu.

O wprowadzeniu kontroli granicznych poinformował we wtorek premier Czech Petr Fiala w mediach społecznościowych. Na odcinku granicy polsko-słowackiej również zostanie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. 

Zobacz wideo Czeska policja schwytała złodziei samochodowych. Przywozili pojazdy m.in. do Polski

Czechy wprowadzają kontrole na granicy. Będą przeprowadzane wyrywkowo 

Agencja Reutera podaje, że od północy w środę Czechy wprowadzą wyrywkowe kontrole na granicy ze Słowacją. Jak poinformował we wtorek premier Czech Petr Fiala, "działania są koordynowane z Polską".  

Jest to środek niezbędny do skutecznej walki z grupami przemytników i nielegalną migracją 

- poinformował czeski minister spraw wewnętrznych Vit Rakusan na X (dawniej Twitter).

Wprowadzone kontrole będą wyrywkowe i będą prowadzone na całej granicy. Ich celem będzie ograniczenie wpływu na ruch transgraniczny, a także, jak oświadczył premier Czech Petr Fiala, pozwolą na zwalczanie "przemytników i handlarzy ludzkim nieszczęściem". Kontrole mają być przeprowadzane od 4 do 13 października, ale w zależności od sytuacji mogą zostać przedłużone. 

Kontrole na granicy ze Słowacją. "Szlak bałkański zostanie skutecznie zablokowany"

Podjęliśmy decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Kontrola zostanie wprowadzona dziś o północy. Będzie to kontrola na wjazd do Polski. O sytuacji poinformowaliśmy wczoraj Słowację, Niemcy, Austrię i Czechy. Najpewniej dziś władze czeskie podejmą analogiczne decyzje o przywróceniu tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją. Nasze działania muszą być skuteczne i szlak bałkański zostanie skutecznie zablokowany

- powiedział na konferencji we wtorek 3 października minister Mariusz Kamiński. 

Kontrola granicy ze Słowacją zostanie przywrócona na 10 dni. Jak poinformował Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej, "kontrolę tę będzie można przedłużać o kolejnych 20 dni na maksymalnie dwa miesiące". 

Uruchomionych zostanie w sumie 11 przejść - trzy kolejowe i osiem drogowych. Będą to przejścia w: 

  • województwie podkarpackim - Barwinek, Radoszyce i Łupków; 
  • województwie małopolskim - Muszyna, Muszynka, Piwniczna-Zdrój, Jurgów; 
  • województwie śląskim - Zwardoń-Platforma, Zwardoń-Skalite, Korbielów. 

Pojawi się też 11 przejść granicznych ze Słowacją, które będzie można przejść pieszo - jest to jednak rozwiązanie tylko dla obywateli Unii Europejskiej. Kontrola rozpocznie się o północy. 

Więcej o: