Uwaga, oszuści! Kuszą biletami za 9 zł, a tak naprawdę chodzi im o wyłudzenie naszych danych

PKP Intercity ostrzega przed fałszywymi reklamami, które coraz częściej pojawiają się w sieci. Oferty kuszą biletami za grosze, jednak to nic innego, jak próba wyłudzenia naszych danych osobowych. Kampanie pojawiają się w mediach społecznościowych i zwykle zawierają link, który przekierowuje na stronę oszustów. Jak ustrzec się przed kradzieżą?

Internet to miejsce długie i szerokie. Jest skarbnicą wiedzy, ale czyhają tam na nas również niebezpieczeństwa. Są wśród nich próby oszustwa, w celu wyłudzenia danych kontaktowych oraz kart płatniczych. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by w przyszłości nie paść ofiarą kradzieży.

Zobacz wideo Karnowski: PKP jest dużo mniej punktualne niż kolej w Ukrainie

Po internecie krążą fałszywe promocje na bilety PKP. Oszuści chcą wyłudzić dane osobowe

Niezwykle dobre oferty "promocyjne" powinny budzić naszą podejrzliwość. Reklamy z hasłami typu "bilety roczne PKP za 9 zł" są niczym innym jak kłamstwem. Takie chwytliwe slogany zwykle opatrzone są grafiką i linkiem, który po kliknięciu przekierowuje nas do strony łudząco podobnej do oficjalnej witryny PKP. Możemy tam zostać poproszeni o wypełnienie formularza, zostawienie swoich danych osobowych czy też nawet bankowych w celu "weryfikacji" lub "zapisania się do loterii".

Warto pamiętać, że ofiarami oszustw w internecie padają nie tylko starsze, ale i młodsze osoby. Jesień to czas, kiedy zarówno uczniowie, jak i studenci wracają do nauki. Wielu z nich dojeżdża na zajęcia, a więc kupuje bilety miesięczne i semestralne. Chwila nieuwagi z ich strony może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Oszuści podszywający się pod pracowników linii kolejowych mogą wyłudzić i sprzedać innym podmiotom dane kontaktowe lub namówić nas do wykupienia "abonamentu". Takie oferty pojawiają się coraz częściej na Facebooku, Instagramie oraz X (dawniej Twitter).

Bilety na przejazdy PKP najlepiej kupować na oficjalnych stronach

Aby uchronić się przed oszustwem internetowym, trzeba dokładnie przyjrzeć się podejrzanej ofercie, a najlepiej kupować bilety na przejazdy kolejowe tylko u autoryzowanych dostawców. Cyberprzestępcy bardzo precyzyjnie tworzą fałszywe strony, dlatego jeśli masz wątpliwość czy znalazłeś się na oficjalnej witrynie, PKP Intercity radzi, aby zadzwonić na infolinię firmy.

Na szczęście, reklamy w mediach społecznościowych mogą być komentowane. Internauci, którzy przejrzą oszustwo, zostawiają zwykle dla innych komentarz z ostrzeżeniem. "Jeśli masz podejrzenie, że wpisałeś dane swojej karty płatniczej na fałszywej stronie, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem", czytamy na stronie polskiego przewoźnika. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: