To był najgorętszy wrzesień w historii. A co z październikiem? Jesieniary mogą być zawiedzione

Wrzesień 2023 w Europie był najgorętszym wrześniem w historii. Jesieniary, które czekały na nadejście jesieni, mogą się nieco zawieść, ponieważ synoptycy zapowiadają, że w październiku również pogoda będzie nas rozpieszczać.

Tak ciepłego, słonecznego września nie było w Europie dawno. Tegoroczny pobił wszelkie rekordy. Był wręcz doskonałym przedłużeniem wakacji. I choć październik dopiero się zaczął, to ponadprzeciętne temperatury zostały już odnotowane w europejskich krajach.  

Zobacz wideo "Przymrozki będą dalej pojawiać się nawet w dobie zmiany klimatu"

Rekordowe temperatury w Europie. Wrzesień gorący jak nigdy 

Jak podaje euronews.com, wrzesień był rekordowy w Europie pod względem temperatury.  W Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii odnotowano rekordowo wysokie temperatury, o 3,6 stopnia Celsjusza wyższe od norm sezonowych. Ciepło ma utrzymać się również w październiku. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

W wielu krajach temperatury są sporo wyższe. To najcieplejszy wrzesień w historii 

Francuski serwis pogodowy Meteo-France odnotował średnio 21,5 stopnia Celsjusza, co oznacza najcieplejszy wrzesień od rozpoczęcia pomiarów w 1900 r. To o ponad 3,6 stopni Celsjusza więcej niż norma z lat 1991-2020 i więcej niż średnia z lipca i sierpnia tego roku wynosząca 21,1 stopni Celsjusza. 

Niemcy odnotowały we wrześniu średnią temperaturę 17,2 stopni Celsjusza, czyli prawie 4 stopnie Celsjusza powyżej średniej z lat 1961-1990. W Polsce temperatury były o 3,6 stopnia Celsjusza wyższe od średniej i były najwyższe we wrześniu, odkąd ponad sto lat temu zaczęto prowadzić pomiary. Z kolei w Wielkiej Brytanii średnia temperatura maksymalna wyniosła 22 stopnie Celsjusza, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z poprzednim rekordem wynoszącym niecałe 21 stopni Celsjusza ustanowionym w 1895 r. 

Więcej o: