Wyglądają i zachowują się jak normalni pasażerowie LOT-u, ale nimi nie są. Mają ze sobą prawdziwą broń

Wyglądają i zachowują się tak, że nie wzbudzają podejrzeń. Nie są jednak zwyczajnymi pasażerami, choć nadają bagaż i wsiadają do samolotu ze wszystkimi. "Podniebni szeryfowie" LOT-u zamiast książki na podróż, zabierają ze sobą broń. Kim są i dlaczego pojawiają się w samolocie? Sprawdźmy.

Ludzie nie mają pojęcia, że na pokładzie PLL LOT pojawiają się również tajemniczy pasażerowie. Można ich spotkać na pokładach lotów do USA i nawet o tym nie wiedzieć. Wyglądają tak jak my, niczym się nie wyróżniają, ale pełnią bardzo ważną funkcją.  

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek przeżyła chwile grozy na lotnisku. Pomógł jej syn

Tajemniczy pasażerowie LOT-u. Wchodzą na pokład z bronią, a nawet o tym nie wiesz 

Jak podaje portal Rynek Lotniczy, rejsy do USA są chronione przez lecących w cywilu i uzbrojonych funkcjonariuszy Straży Granicznej i amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nie zauważamy ich, ponieważ wyglądają i zachowują się jak normalni pasażerowie. Tak jak pozostali nadają swoje bagaże, zajmują miejsca w klasie ekonomicznej lub biznes i niczym się nie wyróżniają. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Pasażerowie ci mają jednak specjalne przeszkolenie, a ich zadaniem jest zapewnienie pasażerom bezpieczeństwa. W tym celu są wyposażeni w krótką broń wyposażoną w ostre naboje. 

Kim są "podniebni szeryfowie"? Wiele osób zastanawia się, dlaczego dbają o bezpieczeństwo innych 

Między rządem USA a Polską została w 2021 roku podpisana umowa, której zapisy weszły w życie w 2022 roku. "Sky marshals", czyli "podniebni szeryfowie", pojawili się na pokładach samolotów z i do USA ze względu na duże zagrożenie - m.in. terrorystyczne. 

Mając na względzie powyższe uregulowania, Straż Graniczna utrzymuje zdolności kadrowe, pozwalające na wystawianie wart ochronnych w sytuacjach tego wymagających, a także posiada możliwości operacyjne skutecznego wykonywania tego rodzaju zadań 

- powiedziała rzeczniczka SG Anna Michalska w rozmowie z portalem Rynek Lotniczy.  

"Podniebni szeryfowie" ochraniają połączenia lotnicze LOT-u z Warszawy do Chicago, Los Angeles, Newarku, Nowego Jorku i Miami, a także z Krakowa do Chicago i Newark oraz z Rzeszowa do Newark.  

Więcej o: