Górskie szczyty są wyższe, niż podają podręczniki i atlasy. Wyniki pomiarów są zadziwiające

Naukowcy z Wrocławia przeprowadzili 570 pomiarów geodezyjnych Tatr. Okazało się, że górskie szczyty są wyższe, niż podają podręczniki, atlasy i inne pomoce naukowe. Różnice wynoszą nie centymetry, ale metry.

Po wykonaniu pomiarów geodezyjnych okazuje się, że mapy i pomoce naukowe należy jak najszybciej zaktualizować. Kampania pomiarowa, którą przeprowadzono w zeszłym roku, sprawia sprawę jasno. Niektóre szczyty są wyższe, niż wcześniej zakładano. 

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Górskie szczyty są wyższe. Trzeba zaktualizować pomoce naukowe 

Jak podaje kwartalnik "Tatry", w sierpniu 2022 roku odbyła się kampania pomiarowa. Wykonano pomiary i dokonano weryfikacji wysokości oraz współrzędnych horyzontalnych najpopularniejszych tatrzańskich szczytów. Badania wykonali naukowcy i doktoranci geodezji i kartografii z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W ramach kampanii udało im się przeprowadzić 570 pomiarów i przebyć ponad 200 km szlaków w Tatrach. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Do tej pory pomiary były niejednoznaczne i w zależności od źródła mogły się różnić. Teraz wiadomo już, jaką wysokość mają najpopularniejsze tatrzańskie szczyty. Świnica i Sarnia Skała okazały się o metr wyższe, a Skrajny Granat na Orlej Perci o trzy metry wyższy, niż podają różnorodne źródła. Rysy, czyli najwyższy szczyt w Polsce, ma już w zaokrągleniu 2500 m n.p.m.  

Jak wyglądały pomiary gór? Ekipa pomiarowa spisała się na medal 

W kampanii pomiarowej uczestniczyło 10 osób podzielonych na trzy zespoły. Każdy z nich otrzymał odbiornik geodezyjny GNSS wraz z kontrolerem, karty SIM różnych operatorów sieci polskich i słowackich (do odbioru poprawek satelitarnych), mapy i kamerę. 

Dzięki profesjonalnym sprzętom i ogromnego zaangażowaniu udało się zakończyć prace mierzenia szczytów i przełęczy w ciągu 14 dni. Ekipa przemierzyła łącznie 231,7 km szlaków i pokonała różnicę wysokości 39,963 km (w górę i w dół). Wykonane pomiary pozwoliły oszacować wysokość szczytów z zadziwiającą dokładnością około pięciu centymetrów. 

Więcej o: