Rekordowo ciepły wrzesień. Co na to naukowcy? "To zagrożenie dla planety i przyszłych pokoleń"

Tegoroczny wrzesień przyniósł wiele upalnych dni. Choć oficjalnie trwa już kalendarzowa jesień, to na nadbałtyckich plażach nadal można spotkać tłumy łapiące promienie słońca. Z wysokiej temperatury nie ma jednak co się cieszyć. Naukowcy podkreślają, że to efekt pogłębiających się zmian klimatycznych.

Choć lada dzień trzeba będzie wyrwać z kalendarza kolejną kartkę, to nad Polską wciąż praży nieubłagane słońce. Takiej jesieni nie było od dawna, co potwierdzają zarówno pomiary, jak i zapowiedzi IMGW dotyczące pogody długoterminowej. "W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020", słusznie prognozowano na początku sierpnia. 

Zobacz wideo "El Nino przyniesie powodzie i susze w różnych częściach świata"

Niby jesień, ale jednak lato. Tegoroczny wrzesień jest rekordowy pod względem wysokich temperatur

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowali na platformie X (dawniej Twitter) o  kolejnym rekordzie temperatur w tym miesiącu. 28 września zanotowano ekstremalnie wysoką - jak na tę porę roku - temperaturę. Słupki na termometrach w stacji synoptycznej Koło-Radoszewice wskazały wczesnym popołudniem 27,8 st. Celsjusza. Jeszcze więcej, bo 27,9 st. Celsjusza zanotowano na stacjach telemetrycznych w Słupcy i Koludzie Wielkiej. Polacy wykorzystują ten czas na łapanie opalenizny i wygrzewanie się na plaży.

Reporter portalu trojmiasto.pl zapytał gdyńskich plażowiczów o wrażenia z wrześniowych upałów. Wielu mieszkańców postanowiło skończyć wcześniej pracę lub nawet wziąć wolne po to, by móc cieszyć się ostatnimi gorącymi dniami tego roku. Zapytani o chęć podróży zagranicę w tym czasie zgodnie twierdzili, że rodzime morze im całkowicie wystarczy. Tym, którym okoliczności nie pozwalały "urwać się" z pracy na plażę, serdecznie współczuli.

To lato było najbardziej upalnym w całej historii pomiarów. Rekordy temperatur zanotowano na całym świecie

Wysokie wrześniowe temperatury panują nie tylko w Polsce. Dane z wielu stacji świata wskazują, że było to najcieplejsze lato w historii pomiarów. Choć mnóstwo osób cieszy piękna pogoda i ciepła aura, to naukowcy nie widzą powodów do radości. Według danych Copernicus Climate Change Service, podanych przez amerykańską stację CNN, średnia temperatura na świecie tego lata wyniosła 16,77 stopnia Celsjusza, czyli o 0,66 stopnia Celsjusza więcej niż średnia z lat 1990-2020.

"Skutki zmian klimatycznych stanowią zagrożenie dla naszej planety i przyszłych pokoleń", cytujemy za spidersweb.pl wypowiedź Billa Nelsona, administratora NASA. W październiku ma w końcu przyjść jesienne ochłodzenie, niemniej jednak eksperci z IMGW prognozują, że temperatury w kolejnym miesiącu również będą kształtować się powyżej normy wieloletniej. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: