Tą leśną trasą nigdy nie idź. Prowadzi... donikąd. "Lasy mają niejedno oblicze"

Jesienna aura sprzyja leśnym wędrówkom. W lasach pojawiają się nie tylko spacerowicze, ale też grzybiarze. Nie wszyscy wiedzą jednak, że te leśne trasy, choć wyglądają zachęcająco, prowadzą po prostu...donikąd.

Wybierając się do lasu, należy przygotować się na taką wyprawę. Należy pamiętać nie tylko o odpowiednim ubiorze, ale też o tym, by mieć przedmioty, które nie pozwolą się nam zgubić. Takie wyjście to większe przedsięwzięcie, niż mogłoby się nam wydawać.  

Zobacz wideo Szukamy grzybów w przydomowym lasku. Tych okazów wcześniej tu nie było

Złota jesień rozgościła się w lasach. Ale tę trasę lepiej sobie darować 

Złotą jesień możemy już zauważyć w lasach. Liście złocą się i spadają, tworząc piękny krajobraz. Jak zapewniają Lasy Państwowe na Facebooku, "bory potrafią mieć swój unikalny urok. Szczególnie mglistym, jesiennym świtem. A i stary szlak zrywkowy wygląda jak droga wiodąca do przygody...". 

Szlaki zrywkowe to, mówiąc najprościej, trasy po których transportowane jest drewno z miejsca jego pozyskania do miejsca, gdzie będzie oczekiwało na swojego odbiorcę. Jeśli kusi Was, żeby takim szlakiem pójść, musicie wiedzieć jedno. Zazwyczaj prowadzą...donikąd, znikając w leśnym runie 

- ostrzegają jednak Lasy Państwowe w mediach społecznościowych. 

Co robić, gdy zgubimy się w lesie? Lasy Państwowe ruszają na ratunek 

Każdego roku słyszymy o wielu przypadkach zagubienia się w lesie. Lasy Państwowe wychodzą więc naprzeciw i udzielają cennych wskazówek, co zrobić, by tego uniknąć. Przede wszystkim, "polskie lasy nie są dżunglą", więc warto zachować spokój. Warto też zawsze zabierać ze sobą telefon komórkowy, dzięki czemu można łatwo zlokalizować swoje położenie i skontaktować się z kimś w razie potrzeby. Należy też znaleźć szeroką, utwardzoną drogę, która pozwoli na szybsze wydostanie się z obszaru leśnego. 

Niewiele osób wie, że oddziały leśne w wielu lasach wytyczają specjalne kamienie z oznaczeniami lub stosy drewna z numerami. Po skontaktowaniu się z leśnikiem i podaniu mu tego numeru szybciej uda mu się nas odnaleźć.  

Więcej o: