Niemcy ogłaszają zmiany. Na granicy z Polską i Czechami wzrośnie liczba wyrywkowych kontroli

Niemcy zapowiedziały zaostrzenie kontroli na granicach z Polską i Czechami. Rozwiązanie ma zapobiec wciąż rosnącej liczbie nielegalnych migrantów przedostających się do kraju. Minister spraw wewnętrznych poinformowała, że zmiany zaczną obowiązywać od tego tygodnia.

Jak donosi agencja Reutera, o nowych środkach w sprawie niemieckich granic poinformowano w środę, 27 września na konferencji prasowej w Berlinie. Policyjne dane wskazują, że jedynie w sierpniu zarejestrowano 14,7 tys. nielegalnych przekroczeń granicy. Oznacza to wzrost o 66 proc. w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. 

Zobacz wideo Czy granica z Białorusią powinna być otwarta i co zrobić dla bezpieczeństwa Polski?

Niemcy zaostrzają kontrole na granicy z Polską

Szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser wyjaśniła reporterom, że politycy chcą zapobiec biznesowi przemytników, którzy narażają ludzkie życia dla jak największego zysku. W tym celu Niemcy wprowadzają elastyczne i mobilne kontrole w zmieniających się lokalizacjach na granicy z Polską i Czechami. Minister nie podała jednak szczegółów na temat liczby dodatkowych funkcjonariuszy, którzy zostaną oddelegowani. 

Jeśli nie uda nam się lepiej chronić granic zewnętrznych..., otwarte granice w UE będą zagrożone

- mówiła Nancy Faeser.

Polityk dodała, że pozostają w ścisłym kontakcie z Czechami i Polską, aby działania po obu stronach granic były jak najlepiej zintegrowane. Nowe środki będą uzupełnieniem mobilnych patroli policji, które już sprawdzają samochody i osoby wkraczające na teren kraju.

Polska komentuje działania Niemiec

Głos w sprawie zabrał Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP. W programie "Graffiti" zaznaczył, że największe liczby migrantów można zaobserwować obecnie na południu Europy

Jest to wynikiem błędnej polityki zdominowanej przez Niemcy w Brukseli. Z tego co wiem, polski rząd też rozważa kontrole na granicy z Niemcami [...] Skoro Niemcy zauważają nielegalny ruch na granicy, to i my w tym aspekcie będziemy spójni i będziemy bronić granicy

- czytamy w serwisie polsatnews.pl

Wzrost liczby cudzoziemców na trasie z Polski do Niemiec zaobserwowała także polska Straż Graniczna. W tym tygodniu służby wprowadziły stałe kontrole pojazdów na granicy polsko-słowackiej, które ich zdaniem mogą przewozić nielegalnych migrantów. "Łącznie na obu odcinkach południowej granicy, czyli z Czechami i Słowacją liczba ta wzrosła prawie siedmiokrotnie" - powiedziała Polsat News rzeczniczka Anna Michalska. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: