Gdzie na październikowy city break? Spędź weekend w mieście krasnali. Atrakcje i pyszne jedzenie są tu na każdym kroku

City break stały się w ostatnich latach popularną formą podróżowania. Wystarczy wyjechać na weekend do innego miasta, by zmienić otoczenie, zobaczyć ciekawe miejsca i odpocząć od codziennych obowiązków. Nie musisz jednak jechać za granicę, by dobrze się bawić. W październiku koniecznie odwiedź Wrocław. Tego wyboru nie pożałujesz.

Wrocław uznawany jest za jedno z najładniejszych miast w całej Polsce. Trudno się temu dziwić. Położone nad Odrą miasto zachwyca zielenią i pięknymi budynkami. Wrażenie robi także Rynek Główny, będący jednym z największych rynków staromiejskich Europy. Co robić we Wrocławiu w trakcie krótkiego wypadu? Odnajdą się tu zarówno pary, jak i rodziny z dziećmi. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Przekonaj się, jak piękny potrafi być nasz kraj. Wybraliśmy 5 tras rowerowych w Polsce

City break we Wrocławiu. Jakie atrakcje czekają na turystów?

Jesienna aura, o ile nie pada ulewny deszcz, sprzyja długim spacerom i zwiedzaniu miasta. We Wrocławiu zaś znajdziemy masę parków, w których możemy zrelaksować się na ławce i podziwiać zmieniającą kolory roślinność miejską. Poszukując kolorów trzeba koniecznie wybrać się pod Muzeum Narodowe. Późnorenesansowy gmach muzeum mieści się nad samą Odrą, jednak to nie otoczenie wyróżnia go na tle innych miejsc. Cały budynek porośnięty jest winobluszczem. Choć wiosną i latem robi wrażenie, to najpiękniejszy efekt działań natury można zaobserwować jesienią. Wówczas pnącze zaczyna częściowo zmieniać kolor, dzięki czemu budynek mieni się wszystkimi kolorami jesieni.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Budynek porośnięty jest winobluszczem.Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Budynek porośnięty jest winobluszczem. Fot. archiwum prywatne

Muzeum Narodowe we Wrocławiu najpiękniej wygląda jesienią.Muzeum Narodowe we Wrocławiu najpiękniej wygląda jesienią. Fot. archiwum prywatne

Następnie wzdłuż Odry można przejść się spacerem w stronę centrum miasta. Stamtąd pozostaje rzut kamieniem do Rynku, który jest niemalże wizytówką Wrocławia. Na miejscu możemy odpocząć w jednej z licznych kawiarni lub barów i napić się zimnego piwa, zjeść smaczną przekąskę lub rozpieścić podniebienie słodkim deserem. Na Rynku znajdziemy wszystko - od bananowego piwa, po kubańskie dania i smakowitą pizzę. 

W wolnej chwili warto również udać się na Wieżę Matematyczną, skąd możemy podziwiać panoramę miasta. Następnie warto odwiedzić Ogrody Japońskie, a także zobaczyć Panoramę Racławicką. Tu jednak warto odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w bilety, by nie rozczarować się podczas wyjazdu. Rezerwacje są w gruncie rzeczy koniecznością. W końcu Panorama jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w stolicy Dolnego Śląska.

Co robić we Wrocławiu z dziećmi? Pociechy nie będą się tu nudzić

Poza spacerami po Parku Szczytnickim i Południowym, które, choć oferują widoki rodem z najpiękniejszej pocztówki, mogą być nudne dla najmłodszych podróżników, warto odwiedzić Wrocławskie ZOO. Zdecydowanie największą atrakcją tego miejsca jest ogromne Afrykarium. Dzieci mogą podziwiać ta egzotyczne gatunki zwierząt i poznać ciekawostki na temat każdego z nich. Jakie ciekawe zwierzęta zamieszkują zoo we Wrocławiu? To między innymi:

  • dikdiki,
  • hipopotamy nilowe,
  • mrówniki,
  • mangusty,
  • kotiki afrykańskie.

Poza wizytą w ZOO warto zrobić z dziećmi coś jeszcze. W końcu Wrocław to miasto krasnali! Małych posążków jest już w mieście ponad 380 i można się na nie natknąć w każdym miejscu - pod sklepami, w ciasnych uliczkach i galeriach handlowych. Trzeba mieć więc oczy dookoła głowy. W każdym sklepie pamiątkowym dostaniecie mapę z naklejkami. Każda naklejka przedstawia wizerunek konkretnego krasnala. Dzięki temu jak znajdziecie któregoś z nich, możecie to łatwo odhaczyć na mapie. Zabawa ta cieszy nie tylko najmłodszych, ale równie dobrze bawią się przy tym dorośli. Pobyt we Wrocławiu jest więc doskonałą okazją, by znów poczuć dziecięcą radość.

Więcej o: