Najnowocześniejsze ZOO w Europie znajduje się w centrum Polski. Przykuwa uwagę wyjątkową atrakcją

Orangutany sumatrzańskie, ogromne krokodyle gawialowe i największy słoń indyjski w Europie - to tylko niektóre ze zwierząt, jakie można spotkać w ZOO w Łodzi. W 2022 roku otwarto tam najnowocześniejsze Orientarium na całym kontynencie. Warto je odwiedzić podczas jesiennego wypadu weekendowego. Frajdę odczują nie tylko dzieci, ale i ich opiekunowie.

Wycieczka do ogrodu zoologicznego to świetny pomysł na rodzinny wypad. W Polsce znajduje się wiele ZOO z ciekawą fauną i florą, jednak do tych najbardziej spektakularnych zdecydowanie należy Orientarium w centrum kraju. Na odwiedzających to miejsce czeka wiele atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Jakie gatunki zamieszkują tamtejsze pawilony?

Zobacz wideo Wyspa Komodo zamknięta dla turystów, by chronić warany

Najnowocześniejsze ZOO w Europie znajduje się w Łodzi

ZOO w Łodzi jest jednym z największych w całej Europie. Zajmuje powierzchnię niemal 17 hektarów. Za datę powstania ogrodu uznaje się 1938 rok. Choć początkowo zamieszkiwały je jedynie jelenie i sarny, to z biegiem lat ZOO się rozwijało i zwiększało swoją "populację". Obecnie zamieszkuje je ponad 3350 osobników spośród 554 gatunków zwierząt. W 1975 roku ogród przystąpił do Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA), a od 1993 roku przynależy do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).

W 2017 rozpoczęły się pracę nad wybudowaniem Orientarium, wyjątkowego na skalę europejską pawilonu hodowlano-wystawienniczego, w którym można podziwiać gatunki z Azji Południowo-Wschodniej. Jak czytamy na oficjalnej stronie ZOO, kompleks, który został otwarty w 2022 roku, zajmuje powierzchnię równą niemal 10 boisk do piłki nożnej.

 

Orientarium łódzkiego ZOO zamieszkują rzadkie i zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt

Odwiedzający ZOO mają możliwość obserwować wyjątkowe gatunki zwierząt aż z trzech perspektyw: lądowej, podwodnej i z góry. Tamtejsze wybiegi i woliery zamieszkują m.in. orangutany sumatrzańskie, słonie indyjskie, niedźwiedzie malajskie, krokodyle gawialowe, makaki wanderu, langury jawajskie, szakale złociste, jeżozwierze palawańskie oraz anoa nizinne. To właśnie tam przebywa najstarszy i największy w Europie słoń indyjski o imieniu Aleksander.

Ponadto w części oceanicznej Orientarium znajdziemy aż 1300 ryb. Uwaga gości skupia się głównie wokół rekinów: żarłaczy i brodatych. Niemniejszą popularnością cieszą się riny gitarowe, płaszczki, koniki morskie, rozdymki i apogony. Na terenie ogrodu zoologicznego znajdują się również: mino zoo z kozami, park linowy, strefa gastronomiczna i sklepy z pamiątkami. Misją ZOO jest ochrona i zapewnienie najlepszych warunków hodowanych gatunkom zagrożonym wyginięciem. Każdy z nas może wspomóc ten cel, kupując bilet wstępu do ogrodu. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl