Jeden z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych wśród turystów z Polski miał dołączyć do strefy euro wraz z nadejściem 2024 roku. Nowe doniesienia medialne wskazują jednak, że Bułgaria nie będzie w stanie spełnić wszystkich wymogów do tego czasu. Ustanowiono więc nową datę. Z czego wynika to opóźnienie?
Bułgaria dołączyła do Unii Europejskiej w 2007 roku. Zgodnie z uchwałą z 2015 roku kraj miał przystąpić do strefy euro w 2024 roku. Już teraz wiemy jednak, że początkowa data ulegnie zmianie. Na ten moment nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku. Wszystko przez to, że Bułgaria obecnie nie spełnia wszystkich kryteriów, koniecznych do zostania państwem członkowskim strefy euro.
Wcześniej tego roku minister finansów Rossitsa Velkova przyznała, że Bułgaria nie spełniła wymogów wejścia do strefy euro w kwestii poziomu inflacji, a także nie dokonała istotnych zmian prawnych. "Jeśli będziemy mieli wsparcie państw członkowskich, będziemy mogli przystąpić do strefy euro nie później niż 1 stycznia 2025 roku", cytujemy jej wypowiedź za Agencją Reuters.
Bułgaria to najbiedniejsze państwo Unii Europejskiej. Tamtejszy rząd liczy, że zmiana waluty na euro m.in. zwiększy bezpieczeństwo inwestycji oraz kredytów. Obecną walutą w bałkańskim kraju jest lew bułgarski (w przeliczeniu ok. 2,35 zł). Do strefy euro dołączyła w 2023 roku Chorwacja, stając się tym samym dwudziestym już krajem członkowskim. Do tej pory nowej waluty nie przyjęło siedem państw Unii Europejskiej: Polska, Dania, Szwecja, Węgry, Rumunia, Czechy i Bułgaria.
Polska, wchodząc do UE w 2004 roku, zobowiązała się do wprowadzenia waluty euro. Traktat akcesyjny podpisany 16 kwietnia 2003 roku w Atenach nie uściślał jednak konkretnej daty tego przedsięwzięcia. Jak oceniła w 2022 roku Komisja Europejska, Polska i tak nie spełnia wymaganych kryteriów przystąpienia do strefy euro. Nie spełniamy m.in. kryterium stabilności cen, kursu walutowego ani konwergencji długoterminowych stóp procentowych.
"W świetle oceny zgodności przepisów prawnych oraz spełnienia kryteriów konwergencji, a także uwzględniając dodatkowe istotne czynniki, Komisja jest zdania, że Polska nie spełnia warunków przyjęcia euro", określili specjaliści w "Convergence Report 2022", cytowani przez Gazetę Prawną. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl