Wakacje 2024 zapowiadają się droższe. Popularny kierunek turystyczny zwiększa opłaty hotelowe

Grecja to jeden z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych Polaków. Śródziemnomorski kraj od lat plasuje się w rankingach popularności na najwyższych miejscach. Jednak od przyszłego roku pobyt tam może nadszarpnąć portfele wielu turystów. Wszystko przez wzrost podatków m.in. od pobytu w hotelu. Ile zapłacimy za wakacje 2024 w Grecji?

Wakacje w Grecji od 2024 roku będą droższe. Winne temu są wyższe podatki za pobyt w hotelu. Opłaty szczególnie mocno zabolą gości, którzy wybiorą nocleg w 5-gwiazdkowym obiekcie. Dlaczego władze podjęły decyzję o zwiększeniu opłat dla turystów? Odpowiedź na to pytanie związana jest z kataklizmami, które nawiedziły Grecję w tym sezonie.

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Rząd Grecji podjął decyzję. Od przyszłego roku podatki hotelowe wzrosną nawet trzykrotnie

Kyriakos Mitsotakis, premier Grecji, poinformował podczas 87. Międzynarodowych Targów w Salonikach o zwiększeniu podatków turystycznych. Dodatkowe środki, które wpłyną do skarbu państwa, mają zasilić fundusz do walki ze zmianami klimatycznymi i skutkami kataklizmów. Grecja szczególnie mocno odczuła je w tym roku - w części lądowej i na wsypach szalały potężne pożary i powodzie, które dotknęły zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Nowy podatek noclegowy będzie dotyczył wszystkich hoteli, zarówno jedno-, jak i pięciogwiazdkowych. "Utworzyliśmy już specjalną rezerwę na wypadek klęsk żywiołowych w wysokości 300 mln euro, która od 2024 r. osiągnie 600 mln euro. Dodatkowe 300 mln euro będzie pochodzić ze wzrostu dziennego podatku od zakwaterowania z jednego do sześciu euro, zwłaszcza w luksusowych hotelach", zapowiedział podczas konferencji w Salonikach.

Do tej pory opłaty za nocleg w hotelu wynosiły następująco: 

  • 50 eurocentów w hotelach 1- i 2-gwiazdkowych,
  • 1,50 euro w hotelach 3-gwiazdkowych,
  • 3 euro w hotelach 4-gwiazdkowych,
  • 4 euro w hotelach 5-gwiazdkowych.

Zgodnie z informacjami podanymi przez grecki portal news.gtp.gr, turyści będą musieli uiścić za każdą dobę hotelową opłatę w wysokości:

  • 1,5 euro w hotelach 1- i 2-gwiazdkowych,
  • 3 euro w hotelach 3-gwiazdkowych,
  • 7 euro w hotelach 4-gwiazdkowych,
  • 10 euro w hotelach 5-gwiazdkowych.

Zmiany w podatkach dla wynajmu na zasadzie Airbnb

Premier Grecji zapowiedział również nowe regulacje podatkowe dotyczące krótkoterminowego wynajmu mieszkań i domów na zasadzie Airbnb. Ogłosił, że osoby, które uzyskują dochody z co najmniej trzech obiektów Airbnb, będą musiały uiszczać podatek VAT. Będą również podlegać tym samym opłatom co hotele. "Chcemy wynajmu krótkoterminowego, jest to konkurencyjny produkt, który wspiera grecką gospodarkę i dochody właścicieli nieruchomości, ale jest to działalność, która w różnych regionach kraju spowodowała gwałtowny wzrost czynszów i zakłóciła konkurencję, zwłaszcza w sektorze turystyki", dodał  Mitsotakis, podczas swojego wystąpienia 16 września. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: