Turyści we Włoszech wiwatują. Na ponowne udostępnienie tego starożytnego zabytku czekali pół wieku

Rzym to miasto, które swymi antycznymi zabytkami potrafi zachwycić nawet największego przeciwnika zwiedzania. W ostatnim czasie wzbogacił się o nową - choć w rzeczywistości bardzo starą - atrakcję. Domus Tiberiana, czyli pałac cesarski z czasów starożytności został na powrót otwarty. Turyści musieli czekać na ten moment blisko pół wieku.

Choć Rzym zwykle kojarzy się przede wszystkim z Koloseum, Bazyliką św. Piotra i pyszną pizzą, to miasto ma do zaoferowania znacznie więcej. Spacerując ulicami i uliczkami, niemal na każdym kroku można się natknąć na pozostałości z czasów antycznych. Wiele takich zabytków niestety nie zachowało się w dobrym stanie. Jednym z nich był właśnie Domus Tiberiana. Po 50 latach i wielu pracach renowacyjnych został jednak ponownie udostępniony zwiedzającym.

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Historyczny moment. Po blisko pół wieku Domus Tiberiana otwiera się na turystów

21 września Domus Tiberiana oficjalnie dołączy do panteonu rzymskich atrakcji. Starożytna budowla, wzniesiona na Palatynie sięga czasów panowania cesarza Tyberiusza, które przypadło na lata 14-37 n.e. Rozbudował ją jego następca - słynny cesarz Kaligula. Rezydował w niej także cesarz Klaudiusz oraz Neron. Jej pozostałości zlokalizowane są w północno-zachodniej części wzgórza. Największe wrażenie robi fasada z masywnymi łukami. We wschodniej części konstrukcji znajduje się kryptoportyk, czyli zadaszone przejście, w którym można podziwiać mozaikową podłogę i freski jeszcze z czasów cesarza Nerona. 

Domus Tiberiana został zamknięty dla odwiedzających niemal pół wieku temu. Wszystko przez problemy strukturalne i kiepski stan techniczny. Na szczęście, obszerne prace remontowo-renowacyjne przyniosły pozytywne skutki, zarówno dla samej budowli, jak i turystów, którzy mogą po raz pierwszy od dziesięcioleci podziwiać z bliska antyczną pamiątkę. Gennaro Sangiuliano, włoski minister kultury, stwierdził na X (dawniej Twitter), że jest to "klejnot sztuki światowej".

Z Palatynu rozciąga się widok na najwspanialsze zabytki Rzymu

Palatyn to jedno z siedmiu wzgórz Rzymu, które według legendy o Romulusie i Remusie, miało dać początek miastu. Pozostałe wzgórza to: Kapitol, Awentyn, Kwirynał, Wiminał, Celius i Eskwilin. Z Palatynu rozciąga się widok na historyczne Forum Romanum, czyli najstarszy plac miejski w stolicy Włoch.

W starożytności był ośrodkiem dyskusji politycznych, kulturowych i religijnych. Odbywały się tam również najważniejsze wydarzenia i uroczystości państwowe. Wzgórze stanowi również świetny punkt widokowy na Koloseum i zabytkową panoramę miasta. Palatyn to punkt obowiązkowy każdej wycieczki do Rzymu. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: