Zaskakujące odkrycie na krakowskim lotnisku. Pasażerowie mieli w walizkach wędliny za 10 tys. zł

Celnicy z Portu Lotniczego Kraków-Balice musieli przecierać oczy ze zdziwienia. Podczas rutynowej kontroli bagażu odkryli bowiem, że pasażerowie jednego z lotów zabrali ze sobą niezłą wyżerkę. W ich walizkach znaleziono aż 103 kg mięsa.

Pasażerów obowiązują surowe przepisy dotyczące transportu przedmiotów spoza krajów Unii Europejskiej. Niektórzy jednak nic sobie z tego nie robią i beztrosko zabierają ze sobą nielegalne "pamiątki" z wakacji. Choć może wydawać się, że celnicy widzieli już wszystko to sytuacja, do której doszło na lotnisku Kraków-Balice, z pewnością mogła wprawić ich w osłupienie. O sprawie poinformowała w komunikacie Krajowa Administracja Skarbowa.

Zobacz wideo Sandrę Kubicką spotkała nieprzyjemna sytuacja w czasie podróży. "Policja przyszła na pokład"

Przywieźli wędliny do Polski

Do nietypowego zdarzenia doszło we wtorek, 19 września. Funkcjonariusze z Oddziału Celnego z Portu Lotniczego Kraków-Balice Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali do rutynowej kontroli pasażerów, którzy przylecieli do Polski spoza Unii Europejskiej. Wówczas ze zdziwieniem odkryli, że ich walizki były wypełnione aż 103 kg wędlin. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serwis fly4free.pl ich wartość oszacowano na około 10 tys. złotych. 

Na terytorium Unii Europejskiej nie można wwozić produktów mięsnych i mleczarskich bez przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej. W przypadku ruchu podróżnych przywóz takiej żywności jest całkowicie zakazany

- poinformowała w komunikacie Anna Miłosz, kierownik Oddziału Celnego Port Lotniczy Kraków-Balice.

Pasażerowie ponieśli konsekwencje

Choć pasażerowie najprawdopodobniej nie zdawali sobie sprawy z łamania prawa, to nie uniknęli konsekwencji. Nie tylko musieli pożegnać się z towarem, ale i zostali ukarani mandatem. 

Przy wjeździe do UE trzeba liczyć z kontrolami celnymi. Produkty mięsne lub mleczne, przywożone wbrew zakazom, zostaną zatrzymane i zniszczone; podróżnemu grozi również grzywna lub pociągnięcie do odpowiedzialności karnej

- dodała Anna Miłosz.

Służby apelują do turystów, by przed podróżą sprawdzali zasady przewozu towarów do danego kraju - przede wszystkim żywności, roślin czy produktów wykonanych ze skóry zwierząt. Warto m.in. pamiętać, że wracając do UE, możemy zabrać ze sobą jedynie pięć rodzajów świeżych owoców. Należą do nich banany, ananasy, daktyle, kokosy oraz duriany. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: