Polacy kochają to uzdrowisko. W ich planach wycieczki często pojawia się... spotkanie z Marianem

Polacy mogą korzystać z oferty wielu uzdrowisk - w górach, nad morzem czy w innych regionach kraju. Nad Bałtykiem kuracjusze szczególnie upodobali sobie jedną miejscowość. Kryje ona za sobą nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale i ciekawą historię.

Kołobrzeg, bo o nim mowa, to malownicze uzdrowisko położone w północnej części województwa zachodniopomorskiego. Każdego roku turyści i kuracjusze odwiedzają to miejsce, by m.in. regenerować się w otoczeniu jego naturalnych bogactw - wody mineralnej, solanki, borowiny oraz lokalnego mikroklimatu. Co warto wiedzieć o tej miejscowości?

Zobacz wideo Joanna Jabłczyńska zastanawia się, czy Ryanair postępuje zgodnie z prawem. "On rządzi się swoimi prawami"

Kołobrzeg w przeszłości

Jak zwraca uwagę portal kolobrzeg.eu, publiczne kąpiele morskie nie były mile widziane do początków XIX wieku. Kościoły oraz szkoły nie tylko porównywały je do rozpusty i nadużywania alkoholu, ale i wskazywały ich szkodliwość dla zdrowia. W tym czasie na Pomorze Zachodnie przybywało coraz więcej osób, a na miejscu zaczęły powstawać wydzielone kąpieliska dla kobiet i mężczyzn. 

Na starych rycinach możemy zobaczyć ludzi, którzy nieco wstydliwie korzystają z kąpieli morskich

- czytamy. 

Początkowo kołobrzeska plaża była przede wszystkim miejscem do spacerów i spotkań towarzyskich. Kobiety wypoczywające nad morzem nie odkrywały ciała. Zakładały gorsety, bluzki, tuniki, obszerne pantalony i trzewiki. Stroje bikini stały się powszechne dopiero 50 lat temu. W 1830 roku w Kołobrzegu powstał pierwszy zakład kąpieli solankowych, z kolei dwa lata później założono Towarzystwo Upiększania Miasta, które później przekształcono w Towarzystwo Kąpielowe. Od tego momentu w mieście zaczęły zachodzić znaczące zmiany, a uzdrowisko rozwijało się z roku na rok. 

Kołobrzeskie Mariany

Dziś Kołobrzeg ma do zaoferowania naprawdę wiele. Turyści chętnie wylegują się na tamtejszej plaży, spacerują po molo i fotografują w pobliżu słynnej latarni morskiej. Nie brakuje także innych atrakcji i zabytków. Warto odwiedzić Muzeum Oręża Polskiego, gotycką katedrę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy kamienicę mieszczańską. 

W planie wizyty powinno znaleźć się również spotkanie z... Marianami, czyli rzeźbami mew przedstawionych w "ludzkich" sytuacjach życiowych. Wśród nich znalazł się m.in. Marian pirat, rowerzysta, a nawet wolontariusz WOŚP. Figury powstały przy współpracy grafika Dariusza Jakubowskiego i rzeźbiarza Romuald Wiśniewski. Turystów zachwycają już od 2019 roku. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: