Nikt nie poleci już tymi liniami. Belgijski przewoźnik odwołał wszystkie loty pasażerskie

Belgijskie linie lotnicze Air Belgium odwołują wszystkie loty pasażerskie od 3 października na czas nieokreślony. Powód? Firma z powodu pandemii, wojny w Ukrainie i szalejącej inflacji wpadła w poważne długi. W związku z tym dalsza działalność przewoźnika nie była już możliwa.

Wraz z końcem lata i początkiem sezonu jesienno-zimowego wiele linii lotniczych zmienia siatki lotów i dostosowuje ofertę do nadchodzących miesięcy. U niektórych przewoźników znikają typowo wakacyjne trasy, u innych dochodzą kompletnie nowe. Niestety nie wszyscy mogą cieszyć się podobnymi zmianami. Belgijski przewoźnik Air Belgium zadecydował, że tej jesieni kończy działalność. Od 3 października 2023 roku wszystkie loty pasażerskie Air Belgium będą odwołane. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Air Belgium zamyka działalność. Powodem poważne zadłużenie

Jak podaje The Brussels Times, w poniedziałek 18 września 2023 belgijska firma Air Belgium ogłosiła, że 3 października tego samego roku zawiesza działalność. Mimo zaledwie siedmiu lat na rynku przewoźnik tonie w długach. Powód? Dwa lata po rozpoczęciu lotów pasażerskich (firma istnieje od 2016 roku, zaś oferta lotów pasażerskich od 2018 roku) Air Belgium przestało latać ze względu na pandemie. W kolejnych latach wybuchła wojna w Ukrainie, ceny paliwa poszły w górę, a inflacja zaczęła szaleć w całej Europie. Wszystko to doprowadziło do zadłużenia, które dziś nie pozwala na kontynuację działalności.

To jednak nie koniec planów belgijskiej firmy. Choć rezygnuje ona z lotów pasażerskich, Air Belgium zamierza podnieść się poprzez operacje cargo, czyli transport towarów drogą lotniczą. Ma to wyciągnąć przewoźnika z długów. Co więcej, linie lotnicze chcą skupić się także na ofercie ACMI, czyli wynajmowaniu maszyn innym przewoźnikom.

PLL LOT współpracują z Air Belgium

Już w tym roku Polska skorzysta z belgijskiej oferty ACMI. Latem 2023 do informacji publicznej podano, że Air Belgium wypożyczy swoje maszyny polskiemu przewoźnikowi, by te latały na trasie do Nowego Jorku. Lotów do amerykańskiego miasta ma być więcej w sezonie jesienno-zimowym, stąd PLL LOT potrzebują kolejnych samolotów. Belgijski Airbus A330-900 będzie obsługiwał loty przez rok, w ramach podpisanej umowy wet-lease, czyli wynajem maszyny oraz załogi belgijskich linii lotniczych.

W związku z planem zwiększenia liczby rejsów w sezonie zimowym [...] PLL LOT podpisały z Air Belgium umowę o współpracy w zakresie pozyskania samolotu w formule ACMI [...] Maszyna A330-900 neo w trzyklasowej konfiguracji zabierze na pokład 286 pasażerów. [...] W celu zapewnienia maksymalnego komfortu dla naszych pasażerów, oprócz załogi linii Air Belgium, na pokładzie będą obecni członkowie personelu pokładowego PLL LOT

- przekazał w sierpniowej rozmowie z serwisem pasazer.pl Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy PLL LOT.

Więcej o: