Zabytki Kijowa i Lwowa narażone są na zniszczenie z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Aby topowe atrakcje, miejsca i obiekty kultury mogły przetrwać i być podziwiane przez kolejne pokolenia, trafią one na listę zagrożonych zabytków UNESCO. Prestiżowa organizacja chce w ten sposób pomóc zachować prawdziwe perełki - na liście nie brakuje historycznych budowli czy zabytkowe parki.
Według UNESCO od 24 lutego 2022 roku, czyli od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, uszkodzonych zostało 270 ukraińskich obiektów kultury. Rabunki to jedno, prawdziwym zagrożeniem są jednak skutki wojny, czyli ostrzały lub skutki wstrząsów po wybuchach. Na ratunek kultowym miejscom, atrakcjom i zabytkom ruszyła organizacja UNESCO, która chce powiększyć listę zagrożonych zabytków o kolejne obiekty w Kijowie i we Lwowie.
Obiekty, które trafiły na listę światowego dziedzictwa zagrożonego to kijowska Katedra św. Zofii oraz charakterystyczny zespół klasztorny złotych kopuł Ławry Paczerskiej. Pod ochronę trafiło także ważne dla Polaków i historii centrum Lwowa. Obiekty zostały dopisane do listy, dzięki czemu ochrona będzie znacznie łatwiejsza, organizacja zadba także o odpowiednie finansowanie i doradztwo profesjonalistów w kwestii np. konserwacji i odnowy.
Ze względu na ataki bezpośrednie, ale też na fale uderzeniowe wywołane bombardowaniami obydwu miast budynki te zasługują na dodatkową pomoc finansową i techniczną, aby można było na miejscu wdrożyć nowe środki ochrony
- napisano w oświadczeniu UNESCO.
Jak wynika z wyjaśnienia UNESCO, postanowienie o zawarciu ukraińskich obiektów na liście zostało wprowadzone w życie przez agresję Rosji, która w trakcie ataku nie szanuje nawet obiektów kultury czy świątyni. Właśnie dlatego w styczniu br. UNESCO wpisało na listę obiektów światowego dziedzictwa zagrożonych przez wojnę historyczne centrum Odessy.
Podczas gdy wojna trwa, ten wpis ucieleśnia naszą zbiorową determinację, aby zapewnić, że to miasto zostało zachowane przed dalszym zniszczeniem
- powiedziała wówczas w swoim oświadczeniu dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay.
Pomimo wpisania obiektów na listę UNESCO w wyniku ostrzału rakietowego zniszczony został zabytkowy sobór Przemienienia Pańskiego, a także wiele innych budynków w ukraińskim mieście. ONZ skomentowało to mianem "bezwstydnego". Jak twierdzi organizacja, to pierwsze uderzenie w historii na miejsca objęte ochroną. Warto dodać, że w sobotę 16 września rozpoczęły się obrady nad 50 obiektami nominowanymi na znaną listę światowego dziedzictwa - w tym nie tylko tych znajdujących się na Ukrainie. UNESCO zdecydowało się umieścić na niej m.in. Park Narodowy Odzala-Kokoua w Kongo oraz wulkany Mount Pelée i Pitons na Martynice.