Marzy ci się odpoczynek i relaks? Te "perełki z Południa" to doskonały wybór. Termy w Zakopanem i okolicach

Górskie baseny termalne największe oblężenie turystyczne przeżywają zazwyczaj w miesiącach zimowych. Warto jednak wybrać się tam już wczesną jesienią, kiedy nadal mamy do czynienia z relatywnie ładną pogodą, wręcz sprzyjającą wędrówkom po górskich szlakach. Taki wypad będzie idealnym pomysłem np. na weekend we dwoje.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Paulina Krupińska o Dniu Kobiet i mieszkaniu w Zakopanem. „Nigdy się nie zestarzeję!"

Częstym wyborem są baseny termalne w Zakopanem i jego okolicach. I nie ma tu powodów do zdziwienia ponieważ południe Polski to pod tym względem prawdziwa "perełka", jeżeli chodzi o relaks i wypoczynek. Oczywiście w największych przybytkach nie opędzimy się od tłumów, zwłaszcza w szczycie sezonu. Dlatego tym bardziej warto rozważyć opcję kilkudniowego wyjazdu we wrześniu. Zwłaszcza, że baseny termalne - które zagwarantują nam nie tylko relaks i odpoczynek, ale też wytchnienie dla skóry i dróg oddechowych - to przecież nie jedyna atrakcja w pięknych, polskich górach.

Na Podhalu mamy do wyboru naprawdę sporo tego typu obiektów. Podstawą basenów termalnych na południu kraju na ogół są wody termalne wydobywane z głębi ziemi. Mają one niezrównane właściwości lecznicze. Skład wód termalnych w regionie jest bardzo zróżnicowany z powodu dominacji określonych biopierwiastków. Niezależnie jednak od tego, które termy w końcu zdecydujemy się odwiedzić, kąpiel w leczniczej wodzie pomoże m.in. w przywróceniu równowagi psychofizycznej naszego organizmu, regeneracji nadwyrężonych części ciała i obniżeniu poziomu stresu.

W niniejszym artykule skupimy się na najpopularniejszych przybytkach, które oferuje nam Podhale. A jest to słynny Aqua Park w Zakopanem, Termy Bania w Białce Tatrzańskiej, Termy Szaflary, Termy Chochołowskie i Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej.

Odpoczynek, relaks i uzdrowienie w jednym? Oto uwielbiane przez Polaków "perełki Podhala"

Zacznijmy od Zakopanego. W Aqua Park Zakopane możemy pławić się w 1510 metrach kwadratowych naturalnej, leczniczej "mieszanki" wapnia, sodu, siarki, magnezu potasu oraz krzemu. Są podzielone na strefę zabawy oraz strefę relaksu, więc każdy turysta znajdzie tu odpowiednie zajęcie dla siebie. W aquaparku tym możemy skorzystać z basenu z wodą siarkową, innych basenów rekreacyjnych z hydromasażem, biczy, gejzerów wodnych, kaskad, wodnej huśtawki oraz tzw. rwącej rzeki itp. Dla amatorów sportu otworem stoi natomiast 25-metrowy basen sportowy. Jest też kilka dużych zjeżdżalni, brodzik dla najmłodszych.

Ciekawą ofertę mają też Termy Bania w Białce Tatrzańskiej. Tam możemy wykąpać się w wodzie mineralnej, zawierającej siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Ten ompleks basenowo-leczniczy składa się łącznie z 14 basenowych niecek, strefy aquaparkową - czyli zjeżdżalni, armatek wodnych, jacuzzi itp. Do dyspozycji gości jest również saunarium.

Nie sposób przejść obojętnie również obok Term Szaflary w Szaflarach. "Do dyspozycji oddajemy cztery baseny z wysoko zmineralizowaną wodą termalną. Warto podkreślić, że woda która wypełnia nasze niecki basenowe ma najlepszą mineralizację wśród wód wykorzystywanych w celach rekreacyjnych na Podhalu" - twierdzą właściciele obiektu na swojej stronie internetowej. Woda w termach Szaflary utrzymywana jest w przedziale temperaturowym 30-38 st. C. Kompleks wyposażony jest w dwa baseny zewnętrzne i dwa wewnętrzne, urządzenia do hydromasażu, gejzery itp. Można również skorzystać ze zjeżdżalni oraz saun.

Termy Chochołowskie w Chochołowie uchodzą za największe w całej Polsce. Oprócz oczywiście całego wachlarzu przeróżnych atrakcji, można skorzystać tam z beczek termalnych z surową wodą siarkową o temperaturze 36 st. C., a także z basenów termalnych z solanką jodowaną o temperaturze 32 st. C. Jak poinformowano na stronie internetowej obiektu, "ze względu na zawartość wody o lekko kwaśnym odczynie (pH 6,7) powodują zmiękczenie naskórka oraz jego przebudowę. Jest to tak zwane działanie keratoplastyczne, które wspomaga m.in. leczenie takich chorób skóry jak łuszczyca, wypryski łojotokowe, nadmierne rogowacenie skóry bądź atopowe zapalenie skóry".

Na koniec równie atrakcyjne Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej. Tam z kolei zażyć możemy leczniczej kąpieli w naturalnej mieszance siarczanowo-sodowo-wapniowej, siarczkowej, a także fluorkowej. Wody termalne w Termach Bukovina charakteryzują się mineralizacją w wysokości 1593,2 mg/dm3. Wydobywane są głębokości 2400 metrów, z północno-zachodniego zbocza Wysokiego Wierchu.

Więcej o: