Dzięki temu pokonacie zmorę podróżników. Naukowcy odkryli niezawodny sposób na zwalczenie jet laga

Choć wielu z nas marzy o podróżach do najdalszych zakątków świata, to chyba zgodnie możemy przyznać, że loty długodystansowe bywają niezwykle męczące. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, w zamkniętej przestrzeni potrafi wykończyć najbardziej doświadczonych podróżników. Jednak ich najgorszym wrogiem jest bez wątpienia tzw. jet lag.

Jet lag to nic innego jak zespół objawów związanych z nagłą zmiany strefy czasowej. Wśród najczęstszych dolegliwości wymienia się zaburzenia snu, bóle głowy, problemy ze skupieniem uwagi, brak apetytu, problemy z układem pokarmowym oraz ogólne złe samopoczucie. Jednak eksperci zwracają uwagę, że istnieje kilka sposobów na pokonanie tej zmory turystów

Zobacz wideo Sylwia Bomba radzi, jak przygotować dziecko do podróży

Jak pokonać jet lag? 

Zdaniem naukowców z Northwestern University i Santa Fe Institute jet lag nie jest przeciwnością nie do pokonania. Najnowsze badania opublikowane przez kwartalnik naukowy Chaos wykazały, że w uniknięciu przykrych dolegliwości może nam pomóc... zjedzenie obfitego śniadania. Okazuje się, że duży posiłek o poranku pomaga zresetować rytm dobowy i dostosować się do nowej strefy czasowej, a co za tym idzie, przynosi zbawienne efekty dla podróżników. 

Odradza się ciągłego zmieniania harmonogramu posiłków lub spożywania jedzenia w nocy, ponieważ może to prowadzić do rozregulowania wewnętrznych zegarów

- poinformował w komunikacie Yitong Huang, główny autor badania. 

 

Jet lag, czyli największa zmora turystów

Niedawno swoimi sprawdzonymi sposobami podzielił się także brytyjski lekarz, Michael Mrozinski. Mężczyzna wyjaśnił na Instagramie, że nie wyobraża sobie długiej podróży samolotem bez zatyczek do uszu i opaski na oczy. Dzięki temu jest w stanie "oszukać ciało" i przespać na pokładzie wiele godzin.

Nie tylko przestrzeganie harmonogramu snu pomaga mu w dostosowaniu się do innej strefy czasowej. Niezawodne okazuje się także stosowanie elektrolitów i chłonięcie witaminy D po przylocie. "Naturalne światło słoneczne pomaga zresetować mój zegar biologiczny i dodaje mi energii" - napisał. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: