Chwycił za telefon, gdy zobaczył tego grzyba. Przypomina męskie przyrodzenie i cuchnie, ale jest jadalny

Sezon na grzybobranie trwa w najlepsze, więc zapewne wielu z nas wybiera się do lasu z nadzieją, że wróci z pełnymi koszami. W lesie można jednak natknąć się na wyjątkowe okazy. Przekonał się o tym jeden z leśników, który gdy zobaczył tego grzyba, natychmiast chwycił za telefon.

Lasy Państwowe opublikowały w mediach społecznościowych zdjęcie, które nie jest zbyt przyjemnym widokiem. Kłębiące się na grzybie muchy, zasłaniające go niemal w pełni, potrafią przyprawić o mdłości. Okazuje się też, że towarzyszy temu wszystkiemu bardzo przykry zapach. A niespodzianką jest, że okaz, który tak "kochają owady", jest jadalny.  

Zobacz wideo Szukamy grzybów w przydomowym lasku. Tych okazów wcześniej tu nie było

Leśnicy opublikowali nagranie grzyba w mediach społecznościowych. Widok przyprawia o mdłości 

Leśnicy z Lasów Państwowych opublikowali w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać kłębiące się tłuste muchy. Trudno dostrzec, że zajmują powierzchnię grzyba. Wygląda on jak męskie przyrodzenie i okropnie cuchnie. W rzeczywistości połączenie smrodu i bzyczenia much jest niezwykle nieprzyjemne. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Grzybem, który tak upodobały sobie muchy, jest sromotnik smrodliwy. Jego woń, która przypomina odór padliny, jest bardzo silna. Co więcej, kształtem przypomina męskie przyrodzenie, więc określany jest "sromotnikiem bezwstydnym", a na dodatek jest grzybem jadalnym

Ma odór padliny, jednak można go jeść. Jest jedno "ale" 

Odór padliny, jaki wydziela ten grzyb, ma za zadanie zwabić muchy, do których przykleja się mazista substancja z zarodnikami pokrywająca główkę owocnika. To całkiem sprytny sposób na rozprzestrzenianie się, tym bardziej że część tych owadów jest zjadana przez ptaki, które mogą przetransportować zarodniki jeszcze dalej 

- piszą leśnicy.  

Jak dodają, jest to grzyb jadalny, ale tylko na wczesnym etapie rozwoju, kiedy jest "w formie tzw. czarciego jaja" i nie pachnie źle. 

Więcej o: