Tragiczny finał podróży poślubnej. Nowożeńcy z Austrii zginęli podczas greckich powodzi. Potwierdziły to badania DNA

Niszczycielskie powodzie nawiedziły Grecję na początku września. Nawałnica doprowadziła do ogromnych zniszczeń i również ofiar śmiertelnych. Jednymi z nich okazała się para nowożeńców z Austrii, której poszukiwania rozpoczęto kilka dni temu. Badania DNA wykazały, że młode małżeństwo zginęło wskutek powodzi.

Para nowożeńców z Austrii postanowiła spędzić miesiąc miodowy w Grecji. Wynajęli wakacyjny bungalow w nadmorskim kurorcie Potistika. Niestety wraz z nadejściem niżu Daniel niewielki budynek wraz z innymi zabudowaniami został porwany przez wezbraną w wyniku powodzi wodę. Zaginiona para została odnaleziona już martwa, co potwierdziło austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Bośnia pod wodą. Zalanych wiele domów i pól uprawnych

Schowali się w wynajętym domku. Właściciel ich ostrzegał

8 września 2023 nad Grecją przeszły niszczycielskie ulewy. Thanasis Samaras, właściciel wynajętego parze bungalowu przekazał, że para schroniła się przed nawałnicą w wynajętym domu. Mieli zamiar ją przeczekać, choć Grek ostrzegał ich i namawiał, by wraz z innymi gośćmi wakacyjnego obiektu udali się na wyższe tereny, które nie są tak zagrożone powodzią. Niestety młode małżeństwo nie posłuchało rady i postanowili pozostać na miejscu.

Sytuacja była bardzo trudna. W takiej chwili trudno zdecydować co robić dalej

- przekazał Thanasis Samaras, cytowany przez BBC. Niestety woda porwała dom, a wraz z nim znajdujących się w środku Austriaków. Kolejne dni upłynęły na poszukiwaniach nowożeńców.

Badania DNA potwierdziły tragiczną tezę. Para Austriaków nie żyje

Druzgocące przypuszczenia niestety się potwierdziły. Nowożeńcy z Austrii zginęli w powodzi. Ich dane nie zostały udostępnione, jednak ich zgon został potwierdzony przez austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

Porównanie profili DNA potwierdziło tożsamość dwóch zaginionych osób. [...] W tych trudnych chwilach składamy najszczersze kondolencje rodzinom i wszystkim pogrążonym w żałobie

- przekazał przedstawiciel austriackiego MSZ w rozmowie z dziennikarzami BBC. Rodzinom zależy teraz, by znalezione ciała przetransportować na teren Austrii. Bliskim ofiar pomaga austriacka ambasada w Atenach.

Tragiczne lato w Grecji. "Wojna w czasie pokoju"

Nie tak dawno Grecja mierzyła się z niszczycielskimi pożarami, które pochłonęły tysiące hektarów ziemi, wiele budynków i miejscowości. Z wielu miejsc ewakuowani byli zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Początek września po trudnym okresie wakacyjnym przyniósł zaś powódź, której skutki są opłakane. Premier Kiriakos Mitsotakis przyznał, że Grecy mierzą się właśnie z "wojną w czasie pokoju". Niestety naukowcy ostrzegają, że wraz ze zmianami klimatycznymi kolejne lata mogą przynosić podobnie tragiczne obrazki.

Więcej o: