Polscy archeolodzy natrafili na rzadkie znalezisko. To antyczna "lodówka". Nie była pusta

Ciekawego i niezwykle rzadkiego odkrycia dokonali archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego podczas kolejnej kampanii wykopaliskowej na stanowisku Novae w północnej Bułgarii. Tym razem natrafili na antyczną "lodówkę" ze starożytnym systemem chłodzenia. Co znaleźli w jej wnętrzu?

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego podczas wykopalisk w Novae w Bułgarii znaleźli kilka ciekawych artefaktów pochodzących ze starożytności. Badając obóz rzymskich legionistów, natrafili m.in. na pojemnik do przechowywani żywności, który określili antyczną "lodówką". 

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Polscy archeolodzy natrafili na nietypowe znalezisko. Antyczna "lodówka" nie była pusta

Kilkutygodniowe badania stanowiska archeologicznego w Novae przyniosły wiele rezultatów. Naukowcy z UW, pod kierunkiem prof. Piotra Dyczka, brali udział w kolejnej już kampanii wykopaliskowej na terenie późnoantycznego miasta oraz dawnej twierdzy legionowej, która stacjonowała na trwałe przy naddunajskiej granicy ówczesnego Imperium Rzymskiego.

Podczas tegorocznych wykopalisk udało im się znaleźć studnię, która prawdopodobnie była pierwszą wybudowaną na tym terenie. Forum Akademickie donosi, że badacze zespołu Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej odkryli również system akweduktów, który składał się z ceramicznych i ołowianych rur. "Na biegu wodociągu ołowianego umieszczono w ziemi pojemnik wykonany z płyt ceramicznych w ten sposób, aby rura przebiegała wzdłuż jego dłuższego boku", opowiada dyrektor Ośrodka, określając pojemnik antyczną "lodówką". Dzięki rurze wodociągowej miała dodatkowy system chłodzenia. W jej wnętrzu znaleziono kości zwierzęce, miski oraz pozostałości naczyń, które - jak zakładają naukowcy - służyły do picia wina.

Podczas ekspedycji odkryli także zdobione, szklane naczynia z serwisu, a raczej ich fragmenty. Najpewniej należały one nie do szeregowych legionistów, a do bardziej zamożnych ludzi. Jak podaje national-geographic.pl, w tym samym miejscu archeolodzy znaleźli jeszcze inne "trofeum". To figurka boga Harpokratesa, wykonana z brązu i pochodząca z II w.n.e. Oprócz tego badacze z UW mogą się też pochwalić znalezieniem antycznych monet. 

O znaleziskach z Novae było głośno już w zeszłym roku

To nie pierwszy raz jak w tym samym stanowisku archeologicznym badacze z Polski natrafili na "lodówkę". Ta znaleziona w 2022 roku nie miała jednak ołowianej rury, która służyłaby za element dodatkowego chłodzenia. Dokopano się też wtedy do szeregu unikatowych monet. Stanowisko w Novae od kilkudziesięciu lat stanowi miejsce obszernych badań. Każda kampania przynosi nowe, intrygujące odkrycia. Bułgarski region zapewne jeszcze nie raz zadziwi środowisko archeologiczne. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: