Mowa nienawiści jest poważnym problemem naszych czasów - wraz z rozpowszechnieniem się internetu dla wielu osób stała się wręcz codziennością. Pozorna anonimowość doprowadza do tego, że niektórzy pozbyli się hamulców, brutalnie komentując rzeczywistość i zapominając, że po drugiej stronie siedzi prawdziwa osoba, którą słowa mogą zranić.
Kilka dni temu opisaliśmy awanturę w restauracji z udziałem polskiej turystki i kelnera w lokalu na Rodos. Po tym, jak opowiedziała swoją historię na TikToku, w komentarzach wylała się na nią fala hejtu. Chociaż Natalia nie zrobiła nikomu nic złego, w komentarzach rozpętało się piekło. Mogła przeczytać o sobie, że jest głupia, roszczeniowa, a nawet, że za mocno się maluje i ma znaleźć sobie "prawdziwą robotę".
Niemal połowa dzieci, które popełniają samobójstwa, to ofiary hejtu w różnej formie, w tym hejtu w sieci
- pisze na końcu swojego filmiku Natalia, cytując słowa psychoterapeutki Karoliny Jarmołowicz-Turczynowicz. Więcej artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Hejt jest poważnym problemem społecznym, jednak warto pamiętać, że takie komentarze nie świadczą o ofierze, a o oprawcy. Jak czytamy w artykule dr Katarzyny Gawrol z Uniwersytetu Rzeszowskiego: Ludzie raniący słowem często usprawiedliwiają siebie przed sobą oraz przed innymi, że mają prawo do krytyki i że kieruje nimi szczerość. Czym innym jest jednak wyrażenie uwag w dobrej wierze, aby pobudzić rozmówcę do refleksji, a czym innym krytykowanie w celu wyrzucania własnych frustracji i spowodowania złego samopoczucia u innej osoby.
Mowa nienawiści w niektórych przypadkach może zostać uznana za wykroczenie złośliwego niepokojenia (art. 107 kw.) - kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany. W większości przypadków hejt jest jednak przestępstwem. Jak czytamy na stronie Komendy Stołecznej Policji:
W zależności od sytuacji możemy mieć do czynienia z hejtem w postaci: stalkingu (art. 190a kodeksu karnego), znęcania się (art. 207), gróźb karalnych (art. 190), zniesławienia (art. 212), znieważania osoby (art. 216), rasizmu (art. 257).
Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem, pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.