Złota polska jesień już za rogiem. Wiemy, kiedy najlepiej zaplanować urlop. Październik może zaskoczyć

Krótsze dni, spadające liście i deszczowe chmury zbliżają się wielkimi krokami. Oznacza to, że już niebawem miłośnicy cierpła będą musieli pożegnać się z latem i powitać jesienną aurę. Jak zapowiada się pogoda na najbliższe miesiące? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej właśnie opublikował najnowszą długoterminową prognozę.

Podróżowanie jesienią ma wiele zalet. W tym czasie możemy cieszyć się pięknymi widokami i  różnorodnymi kolorami z dala od powszechnych w szczycie sezonu tłumów. Planujecie urlop w najbliższych miesiącach? Zobaczcie, czego możecie się spodziewać. 

Zobacz wideo Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

Pogoda długoterminowa na październik i listopad

Według najnowszych przewidywań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej październik zapowiada się naprawdę ciepło. Średnia miesięczna temperatura w całym kraju będzie kształtować się powyżej wieloletniej normy z lat 1991-2020. Z kolei opady utrzymają się na podobnym poziomie. Oznacza to, że możemy spodziewać się prawdziwej złotej jesieni. Będzie to świetny moment na zaplanowanie jesiennych podróży. 

Jaką pogodą przywita nas kolejny miesiąc? Okazuje się, że listopad może okazać się mniej przyjemny. Zgodnie z najnowszą prognozą w tym czasie suma opadów będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej - nie wiadomo jednak, czy chodzi o deszcz, deszcz ze śniegiem czy pierwszy biały puch. Jeśli chodzi o temperatury, te powinny mieścić się w normie. 

Pogoda na zimę. Co czeka nas w grudniu i styczniu?

Według synoptyków tegoroczny grudzień może nas zaskoczyć. Zarówno średnia temperatura, jak i miesięczna suma opadów w tym miesiącu będzie utrzymywać się powyżej wieloletniej normy. Może oznaczać to, że czekają nas ciepłe i, co za tym idzie, czarne święta. 

W styczniu temperatury nie powinny być niespodzianką - te najprawdopodobniej będą mieścić się w normie. Jednak także i w tym miesiącu możemy spodziewać się większej ilości opadów. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: