Zamek Cisy nie jest tak popularny jak Zamek Książ, Grodno czy Grodziec. Wszystko przez to, że znajduje się nieco na uboczu, pośród leśnej gęstwiny. Mimo to warto go odwiedzić, choćby i przy okazji wizyty w Zamku Książ, który znajduje się zaledwie 3 km dalej.
Zamek Cisy położony jest na terenie miejscowości Cieszów. Jego ruiny należą do najstarszych pozostałości po zamkach w Polsce. Zapiski historyczne z XIII wieku sugerują, że wzniesiono go na polecenie Bolka I Surowego bądź jego syna Bernarda Statecznego w dolinie potoku Czyżynka. Ruiny znajdują się na terenie dzisiejszego powiatu wałbrzyskiego. Zwiedzanie ruin średniowiecznego zamku można więc połączyć z wycieczką do Wałbrzycha, gdzie znajdują się atrakcje takie jak: Palmiarnia, Muzeum Porcelany, muzeum nauki Stara Kopalnia czy też osiemnastowieczny rynek.
Zamek w przeszłości był otoczony fosą obronną. Na przestrzeni wieków dobudowano do niego również warownię. Położenie nad urwistym zboczem dawało mu przewagę w przypadku ataków ze strony najeźdźców. Ruiny znajdują się na planie czworoboku, a budulec, z którego powstał, to głównie popularny w tamtych czasach piaskowiec. Do jego ruin dostaniemy się albo drogą leśną, albo bardziej przyjazną drogą asfaltową od strony wsi Cisów.
Trzynastowieczny zamek początkowo pełnił funkcję mieszkalno-obronną. Atrakcyjne położenie na szlaku handlowym pozwalało mu się rozwijać przez wiele lat. Na przestrzeni wieków padał jednak ofiarą łupieżców, grabieżców oraz innych książąt. Przechodził z rąk do rąk, a w XV wieku został nawet częściowo zniszczony przez wojska husyckie. Wkrótce po odbudowaniu został spalony przez Szwedów w XVII wieku.
Obiekt przeżywał swoje "wzloty i upadki". Raz stanowił popularne miejsce wycieczek, kiedy indziej leżał odłogiem i popadał w ruinę. Obecnie zainteresowanie nim na powrót wzrasta. Odwiedzenie ruin Zamku Cisy to świetny pomysł na jesienną, weekendową wycieczkę. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl