Dolny Śląsk. W tych średniowiecznych ruinach pośród bujnej zieleni poczujesz się niczym w baśni

Dolny Śląsk kryje w sobie wiele "perełek" turystycznych. To właśnie tam przejedziemy się Szlakiem Zamków Piastowskich. Zabytkowe ruiny przyciągają tłumy turystów nie bez powodu. Wśród ich murów można poczuć klimat i zamkniętą w ścianach historię. Jeden z tych zamków znajduje się w Cieszowie. Co go wyróżnia?

Zamek Cisy nie jest tak popularny jak Zamek Książ, Grodno czy Grodziec. Wszystko przez to, że znajduje się nieco na uboczu, pośród leśnej gęstwiny. Mimo to warto go odwiedzić, choćby i przy okazji wizyty w Zamku Książ, który znajduje się zaledwie 3 km dalej. 

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Ruiny Zamku Cisy - intrygujące miejsce na Dolnym Śląsku

Zamek Cisy położony jest na terenie miejscowości Cieszów. Jego ruiny należą do najstarszych pozostałości po zamkach w Polsce. Zapiski historyczne z XIII wieku sugerują, że wzniesiono go na polecenie Bolka I Surowego bądź jego syna Bernarda Statecznego w dolinie potoku Czyżynka. Ruiny znajdują się na terenie dzisiejszego powiatu wałbrzyskiego. Zwiedzanie ruin średniowiecznego zamku można więc połączyć z wycieczką do Wałbrzycha, gdzie znajdują się atrakcje takie jak: Palmiarnia, Muzeum Porcelany, muzeum nauki Stara Kopalnia czy też osiemnastowieczny rynek.

Zamek w przeszłości był otoczony fosą obronną. Na przestrzeni wieków dobudowano do niego również warownię. Położenie nad urwistym zboczem dawało mu przewagę w przypadku ataków ze strony najeźdźców. Ruiny znajdują się na planie czworoboku, a budulec, z którego powstał, to głównie popularny w tamtych czasach piaskowiec. Do jego ruin dostaniemy się albo drogą leśną, albo bardziej przyjazną drogą asfaltową od strony wsi Cisów.

Zabytkowy zamek pamięta czasy średniowiecza

Trzynastowieczny zamek początkowo pełnił funkcję mieszkalno-obronną. Atrakcyjne położenie na szlaku handlowym pozwalało mu się rozwijać przez wiele lat. Na przestrzeni wieków padał jednak ofiarą łupieżców, grabieżców oraz innych książąt. Przechodził z rąk do rąk, a w XV wieku został nawet częściowo zniszczony przez wojska husyckie. Wkrótce po odbudowaniu został spalony przez Szwedów w XVII wieku.

Obiekt przeżywał swoje "wzloty i upadki". Raz stanowił popularne miejsce wycieczek, kiedy indziej leżał odłogiem i popadał w ruinę. Obecnie zainteresowanie nim na powrót wzrasta. Odwiedzenie ruin Zamku Cisy to świetny pomysł na jesienną, weekendową wycieczkę. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: