Turystów czekają duże zmiany. Już wkrótce zapłacimy za wjazd do Wenecji. Znamy datę i cenę

Wenecja od lat zmaga się z problemami nadmiernej turystyki. Włodarze już od jakiegoś czasu zapowiadali wprowadzenie specjalnej opłaty, którą odwiedzający mieliby uiszczać za wjazd do miasta. Na zapowiedziach się nie skończyło - już wiemy, od kiedy podróż będzie nas więcej kosztować.

Wenecja działa na turystów jak magnes. Kusi ich urokliwymi uliczkami, kanałami z gondolami i licznymi zabytkami. Jednak odwiedzających jest tak dużo, że w połączeniu ze zmianami klimatycznymi na miejscu pojawił się poważny problem. Z tego powodu przedstawiciele UNESCO uznali, że włoskie miasto powinno znaleźć się na liście zagrożonych obiektów. W ograniczeniu nadmiernej turystyki ma pomóc m.in. opłata za wjazd.

Zobacz wideo W wielu miastach rośnie opór przeciwko turystom

Wenecja wprowadza opłatę za wjazd

Wenecja boryka się z "jednodniowymi turystami", którzy odwiedzają miejscowość przy okazji i nie rezerwują noclegów. Aby poradzić sobie z ogromnym przepływem gości od wiosny 2024 roku, tego typu podróżni będą musieli uiścić opłatę w wysokości 5 euro (około 23 zł). 

Jak zaznaczył w mediach społecznościowych burmistrz Luigi Brugnaro, rozwiązanie będzie formą 30-dniowego eksperymentu w czasie wiosennych świąt państwowych i weekendów, czyli tzw. szczytu turystycznego. Turyści będą mogli zarezerwować wycieczkę z wyprzedzeniem za pomocą internetowego systemu rezerwacji. Tam otrzymają kod QR do okazania kontrolerom biletów. 

Uregulowanie ruchu turystycznego jest w niektórych okresach konieczne, ale nie oznacza to zamknięcia miasta. Wenecja zawsze pozostanie otwarta dla wszystkich

- napisał na X, wcześniej znanym jako Twitter. 

Kto jest zwolniony z opłaty?

Opłatą mają zostać objęci wszyscy turyści w wieku powyżej 14. roku życia, którzy przyjadą do Wenecji na jeden dzień. Włodarze zaznaczyli, że zwolnieni z płacenia będą nie tylko mieszkańcy, ale i osoby odwiedzające rodzinę czy zatrzymujące się w obiektach noclegowych na terenie gminy. 

Nie będzie to narzędzie do zarabiania pieniędzy (w istocie pozwoli jedynie na pokrycie kosztów administrowania programem), ale zagwarantuje mieszkańcom lepszą jakość życia, a nocującym turystom wizytę mogącą dostarczyć większych emocji

- przekonuje miasto. 

Jak czytamy w komunikacie prasowym, uchwała trafiła do właściwych komisji, a 12 września zostanie przekazana do Rady Miejskiej do zatwierdzenia. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: