Miejsca na liście UNESCO, których przyszłe pokolenia mogą nie zobaczyć. Wśród nich obiekty z Europy

Niektóre obiekty na liście światowego dziedzictwa UNESCO oznaczone są jako "zagrożone". Część z nich - z różnych powodów - może niedługo całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi. Komitet Światowego Dziedzictwa umieścił w zestawieniu 55 dóbr kulturowych i naturalnych, zarówno z Europy, jak i reszty świata.

Lista światowego dziedzictwa to zestawienie obiektów o znaczeniu kulturowym oraz naturalnym, wyróżniających się wyjątkowym znaczeniem dla ludzkości. Prowadzona jest przez UNESCO - organizację podlegającą Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Na liście obecnie znajduje się 1157 obiektów (900 kulturalnych, 218 naturalnych i 39 mieszanych), z czego 55 jest zagrożonych.

Zobacz wideo Wyspa Komodo zamknięta dla turystów, by chronić warany

Zagrożone obiekty kulturowe i naturalne na liście UNESCO. Przyszłe pokolenia mogą już ich nie zobaczyć

Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony UNESCO, Komitet Światowego Dziedzictwa na mocy Konwencji o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego umieścił na liście zagrożonego światowego dziedzictwa aż 55 obiektów. Są to zarówno popularne atrakcje turystyczne, jak i miejsca o wartości historycznej i społecznej.

Zagrożenia, które czyhają na obiekty, są różne. Niektóre z tych miejsc znajdują się w strefach objętych wojną czy niestabilną sytuacją na płaszczyźnie rządowej, inne z kolei mogą wkrótce zniknąć w wyniku zmian klimatycznych i katastrof ekologicznych. Zagrożenie stanowią również plany przebudowy danych regionów. 

"Konflikty zbrojne i wojny, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe, zanieczyszczenia, kłusownictwo, niekontrolowana urbanizacja i niekontrolowany rozwój turystyki stanowią główne problemy dla obiektów światowego dziedzictwa kulturowego", czytamy w oświadczeniu Komitetu. Lista zagrożonych obiektów ma na celu unaocznić problem oraz zachęcić do pomocy i międzynarodowego wsparcia.

Miejsca na liście UNESCO, które wkrótce mogą zniknąć. Wśród nich atrakcje z Europy

Na liście znalazły się m.in. starożytne miasta, wsie i zamki, historyczne posągi, ruiny i centra miast, mury, grobowce i średniowieczne budynki, a także parki narodowe, rezerwaty przyrody, lasy tropikalne i deszczowe, stanowiska archeologiczne, wyspy, krajobrazy górnicze i kulturowe. Zagrożone obiekty występują w państwach takich jak: Jemen, Wenezuela, Uzbekistan, Stany Zjednoczone, Tanzania, Uganda, Senegal, Peru, Palestyna, Meksyk, Madagaskar, Liban, Egipt i w wielu innych.

W Europie na listę zagrożonych obiektów wpisano historyczne centrum Wiednia (Austria), krajobraz górniczy Rosia Montana (Rumunia), średniowieczne pomniki w Kosowie (Serbia) oraz historyczne centrum Odessy (Ukraina). Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: