Wybieracie się do lasu? Leśnicy biją na alarm. "Uważajcie na siebie - w lesie głośno bzyczy"

Wiele osób wybiera się do lasu, by przed jesienią złapać ostatnie promienie słońca. Leśnicy apelują jednak, by zachować szczególną ostrożność. Radzą, by uważać, ponieważ "w lesie głośno bzyczy".

Leśnicy z Bieszczad opublikowali w mediach społecznościowych nagranie, które ma być przestrogą dla wszystkich odwiedzających las. Apelują, by uważać na osy, które rozgościły się wśród drzew, ale też na gniazda os, które leżą na ziemi. 

Zobacz wideo Wakacyjna pierwsza pomoc, czyli jak przykleić plaster, złagodzić oparzenia i ukąszenia owadów

Leśnicy apelują, by uważać na osy. Należy mieć oczy szeroko otwarte 

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Lasy Państwowe opublikowało na Facebooku post, w którym bije na alarm.  

Uważajcie na siebie. W lesie głośno "bzyczy". Kilka ostatnich dni - bez opadów i ciepłych, spowodowało większą niż zwykle aktywność os. Ruszając na poszukiwania grzybów, owoców, czy zwyczajnie wybierając się na spacery - uważajcie na te owady 

- ostrzegają leśnicy z Bieszczad. 

Patrzcie pod nogi, bo możecie wpaść na sporą "minę". Na filmie widzicie gniazdo os, do którego dobierał się lisisko. Borsuk również nimi nie pogardzi. Kusi ich, szczególnie czerw (znajdujący się wewnątrz gniazda, zbudowanego z masy przypominające papier - efekt wymieszania przeżutego drewna ze śliną os)

- czytamy. Leśnicy zapewniają jednak, że są to bardzo pożyteczne owady, ponieważ "głównie żywią się larwami, gąsienicami i innymi owadami (np. muchami)".  

Czasem trudnią się "gangsterką" - i pojawiają się w pasiekach, wyrządzając w nich szkody

- informują leśnicy.  

Co zrobić po ukąszeniu osy? Instrukcja po użądleniu 

Leśnicy zalecają zrobienie okładów z octu i plastra cytryny. Warto też schłodzić miejsce ugryzienia, co przyniesie błyskawiczną ulgę. Warto też użyć maści, która zawiera hydrokortyzon lub środki z dimetyndenem. 

U osób uczulonych użądlenie może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Osoby, które są świadome uczulenia, zawsze powinny mieć przy sobie ampułkostrzykawkę do samodzielnego użycia. Jeśli uczulenie nas zaskoczy, należy jak najszybciej wezwać pomoc.  

Więcej o: