Ponad trzy tygodnie bezpłatnej kuracji w sanatorium z ZUS. Aby wyjechać, trzeba spełniać te warunki

Pobyt w sanatorium to świetny sposób na podreperowanie zdrowia czy dojście do siebie po urazie. Większość osób wie, że możliwy jest bezpłatny wyjazd z NFZ, jednak nie każdy jest świadomy, że i ZUS może "ufundować" kurację. Trzeba jedynie spełniać odpowiednie warunki.

Turnusy sanatoryjne cieszą się w Polsce sporą popularnością. Kuracjusze, którzy zdecydują się na taką formę leczenia, zwykle mają możliwość podleczenia swoich schorzeń z pomocą specjalistów oraz w malowniczych okolicznościach natury. Do sanatorium można się dostać prywatnie, czyli płacąc za turnus lub w ramach dofinansowania z NFZ, KRUS lub ZUS. Jak za darmo dostać się do sanatorium z pomocą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Zobacz wideo Masz planowany pobyt w szpitalu? Nie zapomnij spakować tych rzeczy!

Bezpłatny pobyt w sanatorium we wrześniu 2023. Jakie warunki trzeba spełniać?

ZUS prowadzi program w ramach tzw. prewencji rentowej. Polega on na tym, że osoby zagrożone pójściem na rentę w wyniku choroby lub urazu czy kontuzji, kierowane są na bezpłatne leczenie do sanatorium specjalizującego się w danej przypadłości. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może też zapewnić pobyt w placówce osobie, która dzięki leczeniu i rehabilitacji ma szanse na powrót do czynnej pracy zawodowej.

Według informacji podanych na stronie zus.pl, aby ubiegać się o bezpłatny pobyt w sanatorium, trzeba spełniać jeden z trzech warunków. Kandydat musi być ubezpieczony w ZUS, pobierać zasiłek chorobowy bądź świadczenie rehabilitacyjne lub pobierać rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Rehabilitacja przysługuje również w przypadku, gdy lekarz orzecznik stwierdzi taką konieczność podczas wizyty kontrolnej lub gdy interesant stara się o świadczenie rehabilitacyjne czy też rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Jak wygląda leczenie w sanatorium?

ZUS pokrywa wszystkie koszty pobytu w sanatorium. Kuracjusz ma opłacone zarówno zakwaterowanie, wyżywienie, jak i leczenie - w tym konsultacje lekarskie i zabiegi rehabilitacyjne. Turnus w placówce trwa 24 dni, jednak ordynator ośrodka może podjąć decyzję o jego skróceniu lub przedłużeniu w razie konieczności.

Indywidualny program turnusu ustalany jest na początku pobytu. Na podstawie danych medycznych i zaleceń lekarza w harmonogram kuracjusza wpisywane są zabiegi rehabilitacyjne oraz zajęcia dostosowane do potrzeb leczenia danego schorzenia. Mogą to być ćwiczenia w wodzie, leczenie ultradźwiękami, masaże, laseroterapia czy rehabilitacja psychologiczna oraz zajęcia z zakresu m.in. edukacji żywienia, a także znajomości czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy.

Co jest leczone podczas kuracji w sanatorium?

W ośrodkach rehabilitacyjnych leczy się stacjonarnie choroby narządu ruchu, narządu głosu, układu krążenia, układu oddechowego oraz schorzenia psychosomatyczne i onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego. W sanatorium przeprowadza się również wczesną rehabilitację powypadkową.

Sanatoria rozrzucone są po całej Polsce. Specjalistyczne ośrodki znajdziemy zarówno w popularnych kurortach nadmorskich, jak i górskich, a także w miejscowościach słynących ze źródeł wód leczniczych, złóż borowiny czy innych prozdrowotnych surowców. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: