Warszawiacy otrzymali nietypowe SMS-y. "Z samolotów będzie zrzucana szczepionka. Nie dotykaj"

Mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy chwycili za telefony w piątek, mogli przecierać oczy ze zdziwienia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do nich bowiem wiadomości z nietypowym ostrzeżeniem. O co chodzi i dlaczego warto uważać?

Alerty RCB są SMS-owym system alarmowania przed różnego rodzaju zagrożeniami. Polacy dostają ostrzeżenia nie tylko przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, ale i przed innymi niebezpiecznymi sytuacjami kryzysowymi. Choć zdążyliśmy już przywyknąć do tego typu komunikatów, to wiadomość, którą otrzymali mieszkańcy Mazowsza mogła zaskakiwać. Chodzi o akcję, jaka zostanie przeprowadzona na terenie województwa od 9 do 20 września. 

Zobacz wideo Dziki, gronostaje, lisy i łosie po wypadkach znalazły opiekę w tym niezwykłym ośrodku

Będą zrzucać szczepionki z samolotów

Uwaga! W dniach 9-20 września z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!".

- głosił SMS. 

Choć wiadomość może wydawać się niezwykle zagadkowa, to więcej na temat szczepień można dowiedzieć na stronach rządowych. Jak czytamy na stronie gov.pl, jesienna akcja zostanie przeprowadzona na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie i zrzucana z samolotów w liczbie 30 dawek na kilometr kwadratowy na terenie łąk, pól oraz lasów. Służby apelują, by pod żadnym pozorem jej nie dotykać. 

Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt

- informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki. 

Akcja szczepienia lisów na Mazowszu

Jak rozpoznać szczepionkę? Zostaną one umieszczone w specjalnych przynętach, w kształcie zielono-brunatnego krążka. Ich intensywny, rybi zapach ma zachęcić zwierzęta do ich spożycia. Służby zaznaczają, że preparat uodparnia na wściekliznę jedynie lisy. Zaznaczono, że każdy bezpośredni kontakt ze szczepionką (zarówno człowieka, jak i pupila domowego) należy zgłosić do odpowiedniego lekarza - medycyny lub weterynarii. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: