Jak poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, problem został zauważony we wtorek, 5 września. Barwę zmieniło nie tylko Jezioro Słoneczne, ale i wody rzeki Bukowej oraz ścieku Wierzbak. Na ich tafli zaczęła unosić się rdzawa, oleista substancja.
Miejscowi oraz służby podejrzewają, że sytuacja może mieć związek z akcją gaśniczą, która miała miejsce w hali magazynowej w Mierzynie. Natalia Chodań, rzeczniczka Wód Polskich w Szczecinie cytowana przez serwis wszczecinie.pl zauważyła, że zanieczyszczenie najprawdopodobniej powstało na skutek spływu Wierzbakiem.
Zostały poinformowane odpowiednie służby. W nocy za pomocą urządzeń pneumatycznych zamknięto przepływ ulicy Europejskiej. Czekamy na wyniki analiz pobranych przez WIOŚ próbek wody
- poinformowała Chodań.
Teraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie apeluje, by do odwołania nie zbliżać się do zanieczyszczonych zbiorników. W tym celu służby w trybie pilnym zleciły wykonanie tablic ostrzegawczych. Sytuacja na miejscu jest na bieżąco monitorowana przez pracowników Zarządu Zlewni w Szczecinie oraz Nadzoru Wodnego.
W czwartek, 8 września pracownicy Zarządu Zlewni pobiorą kolejne próbki, które zostaną przekazane do dalszej analizy w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Badanie pod względem zawartości metali ciężkich, ma pomóc w ustaleniu rodzaju oraz ilości odczynnika strącającego. Na ten moment brane pod uwagę są dwa rozwiązania. Metale mogą zostać usunięte za pomocą koagulanta lub przez wypompowanie wody z jeziora. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.