Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.
Kaszuby są regionem w Polsce, który wciąż pozostaje nieodkryty, a ma mnóstwo zalet. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz w życiu odwiedził Chmielno. To niewielka wioska położona w malowniczym krajobrazie. Z jednej strony znajduje się jezioro Białe, a z drugiej Kłodno. Dzięki temu amatorzy sportów wodnych poczują się tutaj jak w raju. Ale nie tylko oni. Z tym miejscem związana jest legenda, która sprawia, że to idealne miejsce dla zakochanych.
Nazwa miejscowości Chmielno pochodzi od chmielu, który miał wyrosnąć na grobach nieszczęśliwych kochanków. Zakochanym nie pozwolono się pobrać i pochowano ich po dwóch stronach kościoła. Pnącza chmielu miały wyrosnąć tak wysoko, że połączyły się nad dachem świątyni. Stąd wywodzi się także herb wioski, na którym widzimy gałązki chmielu i kościół. Będąc w Chmielnie, warto odwiedzić kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. To jedna z najstarszych parafii na Pomorzu. Jego pierwszą wersję miała ufundować Damroka, córka Świętopełka.
Miasteczko swój urok zawdzięcza nie tylko pięknemu położeniu, ale także wiejskim chatkom pokrytym strzechą, które nadają mu niepowtarzalny klimat. Jest idealne na romantyczne spacery pomiędzy domkami, albo — dla amatorów dłuższych wypraw — spacer pieszym szlakiem kaszubskim do Kartuz (10 km). Osoby, które wolą poruszać się rowerami, mogą z kolei wybrać na wycieczkę Chmieleńska Trasą Rowerową.
Jeśli chcecie poczuć się, jak Demi Moore i Patrick Swayze w "Uwierz w ducha", musicie koniecznie odwiedzić Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. Możecie zobaczyć tu, jak tworzone są wyjątkowe dla tego regionu ceramiczne wyroby, a także wziąć udział w warsztatach. Romantyczne wieczory warto zakończyć kolacją w lokalnej restauracji.