Polacy szaleją za granicą jak nigdy. Okazuje się, że masowo kupują domy i apartamenty w Hiszpanii i we Włoszech

Hiszpańskie nieruchomości coraz częściej trafiają w ręce Polaków. Zajmujemy zaszczytne miejsce w pierwszej dziesiątce obcokrajowców, którzy dokonują owych inwestycji na gorącym Półwyspie Iberyjskim. Co więcej, ku zdziwieniu wszystkich, wyprzedzamy nawet Szwedów i Amerykanów.

Mieszkanie w Hiszpanii lub we Włoszech brzmi jak marzenie. W końcu kto nie chciałby budzić się rano ze świadomością, że zamiast słoty i ponurych min, za drzwiami czeka na nas słońce i uśmiechnięci ludzie nawet w środku jesieni. Jak się okazuje, coraz więcej Polaków spełnia marzenia o wyprowadzce na południe Europy. Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Magda Pyznar przyznaje, że jej córka lepiej mówi po hiszpańsku od niej. "To będzie jej pierwszy język do komunikacji"

Statystyki mówią same za siebie. Na hiszpańskim rynku padają rekordy

Kryzys, który od lat trwa w Hiszpanii, mocno uderzył w branżę budowniczą. Na przestrzeni ostatnich lat budowa nowych mieszkań i całych osiedli wyhamowała w związku z osłabionym popytem. Jednym ze znaczących hamulców niewątpliwie była pandemia COVID-19, jednak teraz wydaje się, że wszystko wraca do normy, a nawet zapowiada się lepiej niż w ciągu ostatnich 15 lat. W 2022 roku w Hiszpanii doszło do 700 tysięcy transakcji związanych z zakupem domów, mieszkań i apartamentów. Był to wynik, który zaskoczył nawet ekspertów, prognozujących, że dojdzie maksymalnie do 500 tysięcy transakcji.

Co ciekawe, jak podaje serwis poland.postsen.com, aż 44 proc. wszystkich transakcji, które doszły do skutku, były przeprowadzone przez obcokrajowców. Można więc zaobserwować rosnący w siłę trend wśród zamożnych Europejczyków, którzy coraz częściej decydują się na kupno nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim. Na pierwszym miejscu są Brytyjczycy, a na podium towarzyszą im Niemcy i Francuzi. Gdzie znajdują się Polacy? W 2023 zdążyliśmy już załapać się na dziewiąte miejsce. W samym II kwartale zakupiliśmy 890 nieruchomości, zaś w perspektywie całego pierwszego półrocza Polacy dokonali 1450 udanych transakcji. To zaskakujący wynik.

Skąd zainteresowanie Hiszpanią wśród Polaków? Powód jest poważny

Dlaczego akurat Hiszpania i to w czasie doskwierającej każdemu inflacji? Powodem nie jest chęć spędzenia reszty życia w promieniach słońca i rytmie flamenco. Polacy coraz częściej kupują mieszkania za granicą z powodu toczącej się za wschodnią granicą wojny. Jest to forma zabezpieczenia się w razie eskalacji konfliktu. Hiszpańscy eksperci, cytowani przez poland.postsen.com, wypowiedzieli się w tej sprawie. Jak twierdzą, da się wyróżnić trzy główne powody zainteresowania Polaków Półwyspem Iberyjskim:

  • Polacy łatwo adaptują się do życia w Hiszpanii,
  • Polacy szukają bezpieczniejszego miejsca do przeniesienia swoich aktywów,
  • wysokie tempo wzrostu gospodarczego Polski i rosnące możliwości zakupu nieruchomości za granicą.

Największym zainteresowaniem cieszą się rezydencje znajdujące się w pobliżu plaż i morza. Popularnością wśród polskich kupców cieszy się Costa Brava, Torrevieja i Alicante. Ich uwadze nie umykają jednak Włochy. Również tam Polacy coraz chętniej kupują nieruchomości.

Więcej o: