Turyści byli świadkami niesamowitego spektaklu na Morzu Bałtyckim. Do sieci trafiły zdjęcia

Turyści, którzy przebywali w czwartek, 31 sierpnia na jednej z bałtyckich plaż, byli świadkami ciekawego zjawiska. Nad wodą w oddali można było zaobserwować potężne, wirujące leje, czyli tzw. trąby wodne. Zdjęcia i nagrania, które trafiły do sieci, robią niemałe wrażenie.

W województwie zachodniopomorskim pojawiły się wczoraj (31 sierpnia) trąby wodne. Wirujące leje można było zobaczyć m.in. na plażach w Darłówku, Ustce i Karwi. Wszystko przez zmienną pogodę, która w ostatnim czasie nawiedza Pomorze. Jak powstają trąby wodne?

Zobacz wideo Nieoczywiste miejsca nad wschodnim Bałtykiem [VLOG]

Nad Bałtykiem pojawiła się trąba wodna. Co to za zjawisko?

O niesamowitym spektaklu na Bałtyku poinformowali w mediach społecznościowych Polscy Łowcy Burz. Na załączonych w poście zdjęciach można zauważyć leje kondensacyjne i trąby wodne. Ciekawe formacje, choć niewielkie i ulotne, zrobiły wrażenie na plażowiczach. 

Pod facebookowym wpisem Łowców Burz pojawiła się fala komentarzy z ujęciami trąb wodnych z różnych regionów morza. Jak się okazuje, formacje można było wyraźnie dostrzec w okolicy Ustki, Darłówka, Karwi, Bobolina oraz Rozewia. 

W ostatnich dniach, a nawet tygodniach nad morzem panowały zmienne warunki atmosferyczne. Niskie temperatury przechodziły w wysokie, upały mieszały się z burzami i sztormami, co ostatecznie przyczyniło się do powstania niezwykłego zjawiska meteorologicznego. Trąba wodna, zwana też trąbą morską, to intensywny wir łączący powietrze i wodę. Przyrównuje się je często do tornad, jednak od trąb powietrznych są zwykle zdecydowanie słabsze. Występują na całym świecie, a szczególnie często pojawiają się w okolicy Zatoki Meksykańskiej, Morza Śródziemnego, a także u wybrzeży Australii.

Na początku sierpnia również zaobserwowano trąby wodne nad polskim morzem

Sierpień upłynął pod znakiem niestabilności atmosferycznych. Osoby przebywające nad Morzem Bałtyckim były m.in. świadkami sztormu, który zalał wiele plaż i spowodował liczne szkody. W pierwszej połowie miesiąca można też było zaobserwować trąbę wodną, która pojawiła się w okolicach Jarosławca.

Trąby wodne nad Bałtykiem pojawiają się raczej w miesiącach ciepłych, najczęściej latem i jesienią. Zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia, jednak jak w przypadku wszystkich gwałtownych zmian meteorologicznych - powinniśmy wtedy zachować szczególną ostrożność. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: