Tanie bilety lotnicze nie takie tanie? Nie daj się nabrać. Pamiętaj o tym przy dokonywaniu rezerwacji

Latanie jak najniższym kosztem to cel każdego miłośnika podróży. Jednak atrakcyjne bilety lotnicze często okazują się... nie takie tanie. Na pasażerów czeka bowiem wiele ukrytych kosztów i dodatkowych wydatków, które znacznie podwyższają ostateczną cenę. Na co warto uważać?

Pasażerów przestały już dziwić dodatkowe opłaty za rezerwację konkretnego miejsca w samolocie czy zabranie walizki kabinowej. Obecnie tanie linie lotnicze pozwalają na bezpłatne wniesienie na pokład jedynie torby lub plecaka mieszczącego się pod siedzeniem. Jeśli potrzebujemy większego bagażu, musimy zapłacić niemałe kwoty, które zwiększają cenę biletu. A to jeszcze nie wszystko. 

Zobacz wideo Jak spakować ubrania, by zająć minimum miejsca? Znamy genialny patent ze skarpetkami

Tanie podróżowanie. Uwaga na dodatkowe koszty

Ekspertka podróżnicza Sophie Swietochowski postanowiła bliżej przyjrzeć się ukrytym kosztom. Na łamach "The Sun" zwróciła uwagę, że większość linii lotniczych wymaga obecnie wcześniejszej odprawy online. Oczywiście możemy zrobić to na lotnisku... jednak nie za darmo. Przekonali się o tym niedawno pasażerowie Ryanaira, którzy za wydrukowanie dwóch kart pokładowych musieli zapłacić 110 funtów, czyli w przeliczeniu około 570 zł. 

Warto także pilnować surowych limitów bagażowych. Przekroczenie dopuszczalnej wagi może skończyć się wysoką opłatą za nadbagaż. Przykładowo Ryanair wymaga dopłacenia 11 euro (50 zł) za każdy dodatkowy kilogram. 

Czas wylotu i jedzenie

Zdaniem ekspertki kluczem do taniego podróżowania są także loty o odpowiedniej porze. Choć połączenia o wczesnych lub późnych godzinach porannych mogą wydawać się niezwykle atrakcyjne cenowo, warto pamiętać, że musimy w jakiś sposób dotrzeć na lotnisko. Może okazać się, że w tym czasie nie będziemy mogli liczyć na funkcjonowanie transportu publicznego.

Ceny taksówek są wyższe, jeśli podróżujesz przed 6:00 i po 22:00. A jeśli korzystasz z podwozu od przyjaciół i rodziny, pamiętaj o opłatach za dowóz. Niektóre lotniska pobierają opłatę do 7 funtów za wjazd na parking na 15 minut

- czytamy. 

Aby uniknąć dodatkowych wydatków, dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą prowiantu na podróż. Pamiętajmy, że ceny na lotniskach i w samolotach potrafią przyprawić o ból głowy. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: