Twoje wakacje nie przebiegły zgodnie z planem? Sprawdź, czego możesz ubiegać się od biura podróży

Turyści, którzy cenią sobie wygodę, często decydują się na wakacje z biurem podróży. Nie muszą martwić się o samodzielne wyszukiwanie lotów, zakwaterowania czy wyżywienia. Jednak nawet w takich sytuacjach urlop może nie pójść po naszej myśli. Kiedy możemy ubiegać się rekompensatę od organizatora?

Czasami wykupiona wycieczka może nie sprostać oczekiwaniom klientów. Wówczas zamiast niezwykłych doświadczeń z podróży pozostają z nimi jedynie gorzkie wspomnienia. Warto pamiętać, że jeśli dana sytuacja wynika z niewywiązania się z umowy przez biuro podróży, przysługują nam pewne prawa. 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Nieudany urlop z biurem podróży

Jak tłumaczy "Dziennik Gazeta Prawna", niezadowoleni klienci mogą m.in. wystąpić usunięcie niezgodności z umową. Co to oznacza? Jeśli dana firma np. zakwateruje nas w innym obiekcie lub anuluje umówioną wycieczkę, powinniśmy ubiegać się o realizację ustaleń jeszcze w trakcie trwania wyjazdu. W przypadku niewywiązania się z umowy w określonym terminie klient może zorganizować "niezgodność" na własną rękę, a następnie żądać zwrotu poniesionych kosztów.  

Z powodu różnych losowych sytuacji bywa, że biuro podróży nie jest w stanie zapewnić nam noclegu w ustalonym hotelu. Wówczas w jego obowiązku leży zapewnienie innego zakwaterowania o podobnym standardzie. Jednak jeśli jego jakość znacznie odbiega od ustaleń, możemy ubiegać się o obniżenie ceny wycieczki. 

Kiedy biuro podróży ponosi odpowiedzialność?

Urlopowicze mogą domagać się także odszkodowania za nieudany urlop. Przydatna może okazać się tu Tabela Frankfurcka, która zawiera informacje na temat konkretnych niedogodności i procentowej wysokości rekompensaty. Na liście znajdują się takie problemy jak brak klimatyzacji, brak własnej łazienki, wystąpienie robaków, zanieczyszczona plaża czy hałas w obiekcie. 

Oprócz tego możemy żądać także wypłaty zadośćuczynienia za zmarnowany urlop. Przysługuje ono za szkody niemajątkowe, które uniemożliwiają nam czerpanie przyjemności z urlopu. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: