Ewakuacja samolotu z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych, jednak czasami warto być gotowym na najróżniejsze scenariusze lotu. Wiedza i znajomość wytycznych w takich sytuacjach może być kluczowa, uratować czyjeś życie lub pomóc w ewakuacji innych. Warto zatem poznać kilka istotnych szczegółów.
Chociaż podróżowanie samolotem szokuje coraz mniej osób, tak myśl o sytuacji zagrożenia czy ewakuacji niemalże mrozi krem w żyłach. Świadomość nawet najmniejszej awarii wielu osób paraliżuje strachem. Zamiast zastanawiać się zatem, co w ów sytuacji byśmy zrobili, warto poznać podstawowe wytyczne, które zdradzą nam jak postąpić, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pasażerów.
"CiCi in the Sky", stewardesa, pośredniczka w obrocie nieruchomościami i mediowa influencerka postanowiła podzielić się radami "zza kulis", które wielu osobom mogą pomóc zachować zimną krew w rozmaitych sytuacjach. Jak zdradziła pracownica linii lotniczych prawdziwym fundamentem, którego nie można naruszać, jest pozostawienie na pokładzie niemalże wszystkich rzeczy. Podczas ewakuacji można co najwyżej złapać jedynie za telefon - wywlekanie bagaży z luków byłoby bardzo niepoprawne i co najważniejsze mogłoby spowodować większe niebezpieczeństwo.
Jak doskonale wiadomo personel samolotu, zanim trafi na swój pierwszy lot, musi przejść wiele godzin szkoleń, symulacji lotów i zdać całą masę testów bezpieczeństwa. Pamiętajmy też, że cała załoga jest przeszkolona w zakresie działań w trudnych okolicznościach oraz w dbaniu o pasażerów na każdym etapie podróży. Dlatego tak istotne jest stosowanie się do poleceń stewardess i stewardów - nawet podczas najmniejszych turbulencji, wchodzenia na pokład czy nawet odpinania pasów w nieodpowiednim momencie. Jak zdradza CiCi załoga w trakcie ewakuacji lub sytuacji zagrożenie upoważniona jest także do wytypowania osoby do pomocy. Takie osoby mają za zadanie m.in. pomóc opuścić maszynę innym podróżującym, kierować zjeżdżalniami oraz kierować w bezpieczny sposób ruchem.
Na koniec warto wspomnieć, że według danych od Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA) rocznie odbywa się około 30 ewakuacji na całym świecie. W porównaniu do milionów lotów, które odbywają się każdego roku, jest to naprawdę rzadka sytuacja. Mimo wszystko warto być jednak świadomym i znać podstawowe zasady bezpieczeństwa - bez tego ani rusz!