Na ewakuację samolotu powinien być przygotowany każdy pasażer. Tak to wygląda w praktyce

Podróżowanie samolotem staje się coraz popularniejsze, a wszystko to przez zwiększającą się z roku na rok siatkę połączeń. Każdy pasażer powinien jednak wcześniej poznać pewne zasady, które należy przestrzegać na pokładzie. Wśród nich warto wyróżnić także postępowanie w przypadku ewakuacji samolotu - kilka szczegółów może bowiem znacznie ją usprawnić i przede wszystkim pokonać strach w stresujących momentach.

Ewakuacja samolotu z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych, jednak czasami warto być gotowym na najróżniejsze scenariusze lotu. Wiedza i znajomość wytycznych w takich sytuacjach może być kluczowa, uratować czyjeś życie lub pomóc w ewakuacji innych. Warto zatem poznać kilka istotnych szczegółów. 

Jak w praktyce wygląda ewakuacja samolotu? 

Chociaż podróżowanie samolotem szokuje coraz mniej osób, tak myśl o sytuacji zagrożenia czy ewakuacji niemalże mrozi krem w żyłach. Świadomość nawet najmniejszej awarii wielu osób paraliżuje strachem. Zamiast zastanawiać się zatem, co w ów sytuacji byśmy zrobili, warto poznać podstawowe wytyczne, które zdradzą nam jak postąpić, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pasażerów. 

"CiCi in the Sky", stewardesa, pośredniczka w obrocie nieruchomościami i mediowa influencerka postanowiła podzielić się radami "zza kulis", które wielu osobom mogą pomóc zachować zimną krew w rozmaitych sytuacjach. Jak zdradziła pracownica linii lotniczych prawdziwym fundamentem, którego nie można naruszać, jest pozostawienie na pokładzie niemalże wszystkich rzeczy. Podczas ewakuacji można co najwyżej złapać jedynie za telefon - wywlekanie bagaży z luków byłoby bardzo niepoprawne i co najważniejsze mogłoby spowodować większe niebezpieczeństwo. 

Zobacz wideo Karolina Gilon nie została wpuszczona do samolotu

Stewardessa zdradza jak "od kuchni" wygląda ewakuacja podczas lotu

Jak doskonale wiadomo personel samolotu, zanim trafi na swój pierwszy lot, musi przejść wiele godzin szkoleń, symulacji lotów i zdać całą masę testów bezpieczeństwa. Pamiętajmy też, że cała załoga jest przeszkolona w zakresie działań w trudnych okolicznościach oraz w dbaniu o pasażerów na każdym etapie podróży. Dlatego tak istotne jest stosowanie się do poleceń stewardess i stewardów - nawet podczas najmniejszych turbulencji, wchodzenia na pokład czy nawet odpinania pasów w nieodpowiednim momencie. Jak zdradza CiCi załoga w trakcie ewakuacji lub sytuacji zagrożenie upoważniona jest także do wytypowania osoby do pomocy. Takie osoby mają za zadanie m.in. pomóc opuścić maszynę innym podróżującym, kierować zjeżdżalniami oraz kierować w bezpieczny sposób ruchem. 

 

Na koniec warto wspomnieć, że według danych od Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA) rocznie odbywa się około 30 ewakuacji na całym świecie. W porównaniu do milionów lotów, które odbywają się każdego roku, jest to naprawdę rzadka sytuacja. Mimo wszystko warto być jednak świadomym i znać podstawowe zasady bezpieczeństwa - bez tego ani rusz!

Więcej o: