Choć ciepła i słoneczna pogoda raczej nie sprzyja wyrastaniu grzybów, to w niektórych lasach pojawiły się już pierwsze - w dodatku liczne - podgrzybki, rydze, maślaki, a nawet borowiki szlachetne. Jakie lasy w Polsce cieszą się co roku największym obrodzeniem? I w jakich miejscach grzyby lubią rosnąć? Podpowiadamy!
Zdeterminowany mykofil znajdzie grzyby nawet w najmniej sprzyjających warunkach. Często to nie konkretna lokalizacja wpływa na sukces, a lata doświadczenia i ogrom wiedzy na temat upodobań poszczególnych gatunków. Trudno jednak zaprzeczyć, że niektóre miejsca w Polsce cieszą się większą popularnością, niż inne ze względu na obfity wysyp jadalnych grzybów.
W południowo-wschodniej części kraju grzybiarze tłumnie odwiedzają bujne lasy Bieszczad. Na Dolnym Śląsku popularnością cieszą się rejony Jeleniej Góry i Wałbrzycha, z kolei w Wielkopolsce najwięcej grzybów zbiera się w okolicy Puszczy Noteckiej, Kobylej Góry czy w lasach niedaleko Chodzieży.
Na Pomorzu grzyby rosną jak szalone w lasach otaczających Trójmiasto oraz Górę Markowca. Podlasie słynie z licznych grzybobrań w Puszczy Knyszyńskiej i Augustowskiej, a Śląsk chwalony jest za lasy złotopotockie i rudzkie, a także okolice Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Prawda jest jednak taka, że na grzybową "żyłę złota" można natrafić wszędzie.
Każdy gatunek lubi nieco inne "klimaty". Borowiki szlachetne, czyli uwielbiane przez grzybiarzy prawdziwki wolą rosnąć w lasach iglastych, zwłaszcza pod sosnami i świerkami. Czasem znajdziemy je też pod dębami. Podobne preferencje mają podgrzybki brunatne. Dodatkowo można je również znaleźć pod bukami. Z kolei podgrzybki złotawe lubią tereny lasów mieszanych, choć spotyka się je też pod sosnami w lasach iglastych i dębami szkarłatnymi w lasach liściastych.
Maślaki najczęściej wyrastają pod topolami, osikami i brzozami oraz na zboczach i w trawach. Smaczne rydze znajdziemy w miejscach z dużą ekspozycją słoneczną pod sosnami lub w trawie. Jeśli szukasz koźlarzy, wypatruj ich pod brzozami, leszczynami, grabami, modrzewiami oraz sosnami. Znane i lubiane kurki mogą rosnąć właściwie wszędzie - nie są zbytnio wymagającym gatunkiem, znajdziemy je zarówno w okolicy drzew iglastych, jak i liściastych.
Choć grzyby można w polskich lasach zbierać legalnie, bezpłatnie i bez limitu, to warto pamiętać, że w niektórych miejscach jest to zabronione. Jeśli zostaniemy przyłapani na zbieraniu grzybów na obszarach chronionych, czyli w rezerwatach przyrody i parkach narodowych oraz na terenach wojskowych - możemy zostać ukarani mandatem w wysokości nawet 500 zł. Kara finansowa - i to niemała - grozi również za niszczenie ściółki leśnej. Taka sytuacja może się nawet skończyć wizytą w sądzie. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl