Gdzie na grzyby? W tych miejscach niedługo zaroi się od borowików, podgrzybków i maślaków

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią - wielkie narodowe grzybobranie. Zbieranie grzybów stało się w ostatnich latach niezwykle popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Może dlatego, że wiele osób lubi się dzielić swoimi zbiorami w mediach społecznościowych, publikując przy tym zdjęcia koszy wypełnionych prawdziwkami, podgrzybkami i innymi owocami runa leśnego. Gdzie najlepiej szukać grzybów?

Choć ciepła i słoneczna pogoda raczej nie sprzyja wyrastaniu grzybów, to w niektórych lasach pojawiły się już pierwsze - w dodatku liczne - podgrzybki, rydze, maślaki, a nawet borowiki szlachetne. Jakie lasy w Polsce cieszą się co roku największym obrodzeniem? I w jakich miejscach grzyby lubią rosnąć? Podpowiadamy!

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Gdzie na grzyby w Polsce? W tych lasach jest ich zawsze najwięcej

Zdeterminowany mykofil znajdzie grzyby nawet w najmniej sprzyjających warunkach. Często to nie konkretna lokalizacja wpływa na sukces, a lata doświadczenia i ogrom wiedzy na temat upodobań poszczególnych gatunków. Trudno jednak zaprzeczyć, że niektóre miejsca w Polsce cieszą się większą popularnością, niż inne ze względu na obfity wysyp jadalnych grzybów.

W południowo-wschodniej części kraju grzybiarze tłumnie odwiedzają bujne lasy Bieszczad. Na Dolnym Śląsku popularnością cieszą się rejony Jeleniej Góry i Wałbrzycha, z kolei w Wielkopolsce najwięcej grzybów zbiera się w okolicy Puszczy Noteckiej, Kobylej Góry czy w lasach niedaleko Chodzieży.

Na Pomorzu grzyby rosną jak szalone w lasach otaczających Trójmiasto oraz Górę Markowca. Podlasie słynie z licznych grzybobrań w Puszczy Knyszyńskiej i Augustowskiej, a Śląsk chwalony jest za lasy złotopotockie i rudzkie, a także okolice Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Prawda jest jednak taka, że na grzybową "żyłę złota" można natrafić wszędzie.

Grzyby lubią te "miejscówki". Możesz mieć pewność, że je tam znajdziesz

Każdy gatunek lubi nieco inne "klimaty". Borowiki szlachetne, czyli uwielbiane przez grzybiarzy prawdziwki wolą rosnąć w lasach iglastych, zwłaszcza pod sosnami i świerkami. Czasem znajdziemy je też pod dębami. Podobne preferencje mają podgrzybki brunatne. Dodatkowo można je również znaleźć pod bukami. Z kolei podgrzybki złotawe lubią tereny lasów mieszanych, choć spotyka się je też pod sosnami w lasach iglastych i dębami szkarłatnymi w lasach liściastych.

Maślaki najczęściej wyrastają pod topolami, osikami i brzozami oraz na zboczach i w trawach. Smaczne rydze znajdziemy w miejscach z dużą ekspozycją słoneczną pod sosnami lub w trawie. Jeśli szukasz koźlarzy, wypatruj ich pod brzozami, leszczynami, grabami, modrzewiami oraz sosnami. Znane i lubiane kurki mogą rosnąć właściwie wszędzie - nie są zbytnio wymagającym gatunkiem, znajdziemy je zarówno w okolicy drzew iglastych, jak i liściastych.

W tych miejscach lepiej nie zbieraj grzybów. Możesz skończyć z mandatem

Choć grzyby można w polskich lasach zbierać legalnie, bezpłatnie i bez limitu, to warto pamiętać, że w niektórych miejscach jest to zabronione. Jeśli zostaniemy przyłapani na zbieraniu grzybów na obszarach chronionych, czyli w rezerwatach przyrody i parkach narodowych oraz na terenach wojskowych - możemy zostać ukarani mandatem w wysokości nawet 500 zł. Kara finansowa  - i to niemała - grozi również za niszczenie ściółki leśnej. Taka sytuacja może się nawet skończyć wizytą w sądzie. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: