Jak wybrać sanatorium? Koniecznie zwróć na to uwagę przed wyborem uzdrowiska

Jak wybrać sanatorium? Z pewnością zastanawiają się nad tym ci seniorzy, którzy planują wyjazd po raz pierwszy. Okazuje się, że wybór uzdrowiska może być trudniejszy, niż mogłoby się nam wydawać. Przychodzimy więc z pomocą i podpowiadamy, czym się kierować podczas poszukiwania najlepszego miejsca.

Leczenie sanatoryjne cieszy się ogromnym zainteresowaniem głównie wśród seniorów. Daje możliwość podreperowania zdrowia, ale też poznania nowych miejsc i ludzi. Do tej pory sanatorium było wybierane przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Teraz pacjent sam może decydować o tym, dokąd się wybierze. 

Zobacz wideo Marta Manowska opowiada o ślubach w "Rolnik szuka żony" i "Sanatorium miłości". Dlaczego nie uczestniczy we wszystkich? "Jest mi bardzo przykro"

Jak wybrać sanatorium? Nie tylko morze i góry 

Wielu osobom wyjazd do sanatorium kojarzy się z wyborem między morzem a górami. W Polsce jest jednak wiele uzdrowisk zlokalizowanych w innych regionach, ale nie mniej atrakcyjnych. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Daniel Kołodziejczyk, lekarz uzdrowiska w Kołobrzegu, Dąbkach i Połczynie-Zdroju w rozmowie z "Faktem" wyjaśnił, czym należy się kierować, wybierając sanatorium. Jego zdaniem główną zasadą jest wybór miejsca dopasowanego do schorzenia. 

Wybieramy te uzdrowiska, których profil leczniczy jest zgodny z chorobami kuracjusza. Ponadto istnieją przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego. Uzdrowiska nadmorskie i górskie posiadają klimat silnie bodźcowy, natomiast podgórskie i nizinne słabiej pobudzają nasz układ nerwowy. Uzdrowiska dysponują różnorodnymi naturalnymi wodami leczniczymi lub peloidami, co także ma znaczenie przy wyborze uzdrowiska 

- mówi Daniel Kołodziejczyk. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając sanatorium? Te czynniki są ważniejsze niż myślisz 

Daniel Kołodziejczyk dodaje również, że osoby, które mają dysfunkcję narządu ruchu, powinny brać pod uwagę także odległość uzdrowiska od miejsca zamieszkania. Ważne jest również ukształtowanie terenu. Wydolność niektórych osób nie pozwala na to, by przebywać przez tak długi czas w górskim klimacie.  

Kuracjusze powinni również rozważyć warunki meteorologiczne m.in. zmienność frontów, wilgotność i różnicę ciśnień. Może to przeszkadzać szczególnie osobom po przebytym zawale i z nadciśnieniem tętniczym. Warto więc w takiej sytuacji odpuścić wyjazd w góry

Więcej o: