Uwaga: tego bagażu nie wniesiemy już na pokład samolotów Ryanair, British Airlines, easyJet i innych

Podróżując samolotem, musimy stosować się istotnych zasad. Wiele z nich dotyczy naszego bagażu - zarówno podręcznego, jak i rejestrowanego. Każda linia lotnicza ustala konkretne wymiary oraz wagę walizki czy torby. Niestosowanie się do tych reguł może skończyć się uiszczeniem dodatkowej opłaty lub nawet niewpuszczeniem na pokład. Tego lata wielu przewoźników zaktualizowało swoje regulacje dotyczące tzw. smart bags, czyli "inteligentnych toreb".

Podróżowanie samolotem samo w sobie może być dla niektórych stresujące. Przed przybyciem na lotnisko, warto się zapoznać z regulaminem danej linii lotniczej oraz zakazami i nakazami dotyczącymi m.in. bagażu. Może to nam zaoszczędzić nerwów i niepotrzebnego stresu, a ponadto uchroni nas przed dodatkowymi opłatami.

Zobacz wideo Jak spakować ubrania, by zająć minimum miejsca? Znamy genialny patent ze skarpetkami

Ryanair, British Airlines, easyJet i inne linie lotnicze zakazują wnoszenia na pokład "inteligentnych toreb"

Jak podaje brytyjski portal informacyjny derbytelegraph.co.uk, linie lotnicze takie jak Ryanair, easyJet oraz British Airlines wprowadziły w ostatnich tygodniach nowe regulacje dotyczące bagażu wnoszonego na pokład samolotu.

Smart bags, czyli "inteligentne torby", to bagaże, które mają wbudowane porty USB, GPS czy bluetooth. Pozwalają na ładowanie urządzeń elektrycznych takich jak smartfony czy tablety. Zasilane są akumulatorami, które w samolocie mogą stanowić zagrożenie.

W 2018 roku kilka amerykańskich linii lotniczych całkowicie zakazało wnoszenia takich toreb i walizek na pokład, jeśli nie miały możliwości wyjęcia baterii. Teraz podobne regulacje wprowadzono również w popularnych, europejskich liniach. 

Zakaz wnoszenia tzw. smart bags odbije się na pasażerach

Ryanair zezwala na wniesienie na pokład "inteligentnej torby" tylko pod warunkiem wyjęcia z niej baterii litowej i trzymania jej przy sobie. Taka walizka może być też przewożona w luku bagażowym, ale tylko jeśli wyjmiemy baterię przy nadawaniu bagażu. Musimy ją wtedy wnieść ze sobą na pokład. Smart bags nie będą dozwolone w luku bagażowym ani w schowku na pokładzie, jeśli nie da się z nich wyciągnąć akumulatora.

Podobne zasady znajdziemy w regulaminie British Airlines. Jeśli baterię można łatwo wyjąć z torby, to może być przewożona. Muszą jednak zostać spełnione pewne warunki. Baterie litowe do 100 Wh włącznie są dopuszczalne do przewozu, a dla tych o pojemności 100 Wh do 160 Wh należy uzyskać zgodę. Jeśli wskaźnik Wh baterii litowej jest większy niż 160 Wh - nie może zostać przyjęta na pokład.

W przypadku easyJet, bateria z akumulatora również musi być wyjęta, w przeciwnym wypadku nie zostanie dopuszczona do luku bagażowego czy schowka na pokładzie. Jeśli inteligentny bagaż ma zostać odprawiony i umieszczony w luku bagażowym, należy odłączyć i wyjąć baterię w strefie nadawania bagażu i zabrać ją ze sobą na pokład. 

Odsłonięte porty należy zabezpieczyć przed zwarciem. Z kolei jeśli inteligentny bagaż ma być przewożony na pokładzie, również trzeba odłączyć i wyjąć baterię, ale nie trzeba go wyjmować z torby. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: