Grecja w ogniu. Kraj ponownie stanął w płomieniach. Ewakuowano mieszkańców i zamknięto granicę

Grecja kolejny raz stanęła w ogniu. Śmiercionośne pożary pustoszą północno-wschodnią Grecję w pobliżu granicy z Turcją. Ewakuowano już tysiące mieszkańców z 10 miejscowości i na jakiś czas zamknięto granicę z Turcją.

Pożar wybuchł w sobotę nad ranem i przyniósł duże zniszczenia. Zniszczeniu uległo kilkanaście domów i kościół we wsiach zlokalizowanych w pobliżu miasta Aleksandropolis w północno-wschodniej Grecji. Wszystkie drogi zostały zamknięte, jednak jak podają tureckie media, już w poniedziałek rano Brama Graniczna Ipsala znów zaczęła służyć. 

Zobacz wideo Pożary w Grecji. Najtrudniejsza sytuacja na Rodos. Co się tam dzieje? Wyjaśnia Kacper Kolibabski

Grecja trawiona przez pożary. Ewakuowano ludność z 10 wiosek 

Jak podaje voanews.com, pożar wybuchł w wiosce Melia na wschód od miasta Aleksandropolis. Silne wiatry podsyciły płomienie, paląc po drodze pola uprawne i uszkadzając budynki. Posiłki z całej Grecji - ponad 130 strażaków, 14 samolotów zrzucających wodę i trzy helikoptery - walczyły z ogniem.  

Silne, agresywne i trudne do powstrzymania 

- ocenił płomienie rzecznik greckiej straży pożarnej Yiannis Artopoios.  

Doszczętnie spłonęło dziewięć domów i kościół, a wiele budynków zostało uszkodzonych. Tysiące mieszkańców zostało ewakuowanych z 10 wiosek. Nie wiadomo jednak, czy ktoś ucierpiał w wyniku pożaru. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ministerstwo Handlu poinformowało, że dla bezpieczeństwa zamknięto bramę celną Ipsala. W poniedziałek rano zaczęła jednak ponownie działać. 

To nie koniec pożarów w Grecji? Niestety, pogoda będzie sprzyjać płomieniom 

Jak podaje grecki CNN, meteorolog Panagiotis Giannopoulos  poinformował, że w poniedziałek 21 i wtorek 22 sierpnia występować będą silne wiatry. Niestety, ich obecność będzie sprzyjać rozprzestrzenianiu się płomieni. Wiatry będą jednak nieco łagodniejsze niż w weekend.  

We wtorek, środę oraz czwartek synoptyk zapowiada też duże upały. 40 stopni w środkowej Grecji i 37 stopni w centrum Aten. W piątek mają ustąpić upały, ale i silny wiatr. Wysokie temperatury wrócą jednak już 28 sierpnia. 

Więcej o: